Deluxe 115 Volt Electronic Room Air Conditioner - AGM10AH
Deluxe 115 Volt Electronic Room Air Conditioner
Model: AGM10AH


Deluxe 115 Volt Electronic Room Air Conditioner
Model: AGM10AH
Key Features
10,000 cooling BTU
10.8 E.E.R.
3 cooling / 3 fan only speeds
Electronic thermostat with remote
Slide-out chassis
24-hour timer
Power interruption restart
EZ Mount window installation
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
10,000 cooling BTU
10.8 E.E.R.
3 cooling / 3 fan only speeds
Electronic thermostat with remote
Slide-out chassis
24-hour timer
Power interruption restart
EZ Mount window installation
Energy Saver feature
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 15 in |
| Approximate Shipping Weight | 87 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 27/39 |
| Depth to Louvers | 8.625 in |
| Net Weight | 79 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 16 in |
| Overall Depth | 20 9/32 in |
| Overall Width | 23 5/8 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 15 in. |
| Length | 20.28 in. |
| Weight | 79 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.63 in. |
| Shipping Height | 20 in. |
| Shipping Length | 25.28 in. |
| Shipping Weight | 119 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 119 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 51.71 lbs. |
| Total of Cubes | 4.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 51.71 lbs. |
FEATURES
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Filter Type | Slide-Out |
| Chassis Type | Slide-Out |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Exhaust |
| Plug Type | Parallel/Right Angle |
| Mounting Type | EZ Mount |
| Thermostat Type | Electronic |
| Unit Type | Cool Only |
| Airflow (cfm) Roomside | 270 |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Filter Type | Rigid Frame |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 8.5 |
| Cooling - Watts | 920 |
| Voltage (MAX) | 115 V |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
| Color Appearance | Warm Gray Beige |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 10.8 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 3.3 |
| Cooling BTUH (MAX) | 10,000 Btu |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









