Deluxe 115 Volt Room Air Conditioner - AGM08FD
Deluxe 115 Volt Room Air Conditioner
Model: AGM08FD


Deluxe 115 Volt Room Air Conditioner
Model: AGM08FD
Key Features
ENERGY STAR® qualified
2.3 dehumidification (pints/hr)
8,000 BTU (cooling)
3 cooling / 3 fan only speeds
Electronic thermostat
115 Volt outlet type
10.8 E.E.R.
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
ENERGY STAR® qualified
2.3 dehumidification (pints/hr)
8,000 BTU (cooling)
3 cooling / 3 fan only speeds
Electronic thermostat
115 Volt outlet type
10.8 E.E.R.
Certifications
California Prop 65
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 18.56 in. |
| Height | 13.88 in. |
| Length | 19.16 in. |
| Weight | 63 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23.56 in. |
| Shipping Height | 18.88 in. |
| Shipping Length | 24.16 in. |
| Shipping Weight | 103 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 103 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.86 ft³ |
| Dimensional Weight | 35.49 lbs. |
| Total of Cubes | 2.86 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 35.49 lbs. |
FEATURES
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Chassis Type | Slide-Out |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Exhaust |
| Plug Type | Parallel/Right Angle |
| Mounting Type | EZ Mount |
| Thermostat Type | Electronic |
| Unit Type | Cool Only |
| Filter Type | Rigid Frame |
| Airflow (cfm) Roomside | 240 |
| Filter Type | Slide-Out |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Filter Type | Quick Clean |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 71 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 22/36 |
| Depth to Louvers | 8.25 in |
| Net Weight | 63 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 14 in |
| Overall Depth | 19 5/32 in |
| Overall Height | 13 7/8 in |
| Overall Width | 18 9/16 in |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 6.8 |
| Cooling - Watts | 740 |
| Voltage (MAX) | 115 V |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
| Color Appearance | Cameo White |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 10.8 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 2.3 |
| Cooling BTUH (MAX) | 8,000 Btu |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









