115 Volt Room Air Conditioner - AEV05LM
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
115 Volt Room Air Conditioner
Model: AEV05LM






This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
115 Volt Room Air Conditioner
Model: AEV05LM
Key Features
5,200 BTU / 9.7 EER / 115 Volts
Adjustable thermostat
3 cooling / 2 fan only speeds
Fixed chassis
EZ Mount window installation
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Certifications
Features
5,200 BTU / 9.7 EER / 115 Volts
Adjustable thermostat
3 cooling / 2 fan only speeds
Fixed chassis
EZ Mount window installation
Certifications
California Prop 65
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 17.69 in. |
| Height | 12.44 in. |
| Length | 13.31 in. |
| Weight | 44 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 22.69 in. |
| Shipping Height | 17.44 in. |
| Shipping Length | 18.31 in. |
| Shipping Weight | 84 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 84 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 21.07 lbs. |
| Total of Cubes | 1.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 21.07 lbs. |
FEATURES
| Louver Style | 2-Way Adjustable |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Filter Type | Slide-Out |
| Chassis Type | Fixed |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Top Discharge |
| Plug Type | Parallel LCDI; 115V; 15 Amp |
| Thermostat Type | Mechanical - Variable |
| Rotary Compressor | Yes |
| Unit Type | Cool Only |
| Airflow (cfm) Roomside | 180 |
| Fan Speed Selections | 2 Fan Only |
| Filter Type | Rigid |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | Limited 1-Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 52 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 24-1/2 /38 |
| Depth to Louvers | 3.8125 in |
| Grille Depth | 1.375 in |
| Net Weight | 44 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 13 in |
| Overall Depth | 13 5/16 in |
| Overall Height | 12 7/16 in |
| Overall Width | 17 11/16 in |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 5.3 |
| Cooling - Watts | 535 |
| Voltage (MAX) | 115 V |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
| Color Appearance | Light Cool Gray |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 9.7 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 1.4 |
| Cooling BTUH (MAX) | 5,200 Btu |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









