230 Volt Electronic Room Air Conditioner - AEQ24DN
230 Volt Electronic Room Air Conditioner
Model: AEQ24DN




230 Volt Electronic Room Air Conditioner
Model: AEQ24DN
Key Features
23,700/23,200 BTU / 8.5 EER / 230/208 Volts
R-410A refrigerant
Electronic thermostat with remote
Energy Saver feature
24 hour on/off timer
3 cooling / 3 fan speeds
Power interruption restart
Slide-out chassis
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
23,700/23,200 BTU / 8.5 EER / 230/208 Volts
R-410A refrigerant
Electronic thermostat with remote
Energy Saver feature
24 hour on/off timer
3 cooling / 3 fan speeds
Power interruption restart
Slide-out chassis
EZ Mount window installation kit included
Certifications
AHAM
CUL
California Prop 65
EEV
UL
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 26.53 in. |
| Height | 18.63 in. |
| Length | 26.31 in. |
| Weight | 130 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.53 in. |
| Shipping Height | 23.63 in. |
| Shipping Length | 31.31 in. |
| Shipping Weight | 170 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 170 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.52 ft³ |
| Dimensional Weight | 93.54 lbs. |
| Total of Cubes | 7.52 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 93.54 lbs. |
FEATURES
| Louver Style | 4-Way Adjustable |
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Refrigerant Type | R410A |
| Filter Type | One Touch Lift-Out |
| Chassis Type | Slide-Out |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Top Discharge |
| Plug Type | Perpendicular/NEMA 6-20 |
| Delay Timer | 24-Hour On/Off |
| Remote Control | Yes |
| Thermostat Type | Electronic |
| Rotary Compressor | Yes |
| Unit Type | Cool Only |
| Airflow (cfm) Roomside | 490/400 |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 154 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 29/41 |
| Depth to Louvers | 11.53125 in |
| Grille Depth | 2 in |
| Net Weight | 130 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 19.25 in |
| Overall Depth | 26 5/16 in |
| Overall Height | 18 5/8 in |
| Overall Width | 26 17/32 in |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 13.0/14.0 |
| Cooling - Watts | 2790/2730 |
| Voltage (MIN) | 208 V |
| Voltage (MAX) | 230 V |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
| Color Appearance | Light Cool Gray |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 8.5/8.5 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 8.0 |
| Cooling BTUH (MAX) | 24,000 Btu |
| Cooling BTUH (MIN) | 23,700 Btu |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









