230/208 Volt Electronic Room Air Conditioner - AEQ12DM
230/208 Volt Electronic Room Air Conditioner
Model: AEQ12DM

230/208 Volt Electronic Room Air Conditioner
Model: AEQ12DM
Key Features
12,000 / 11,600 BTU, 9.8 E.E.R., 230 / 208 Volts
Electronic thermostat with remote
Energy Saver feature
24 hour on/off timer
3 cooling / 3 fan only speeds
Power interruption restart
Slide-out chassis
EZ Mount window installation
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
12,000 / 11,600 BTU, 9.8 E.E.R., 230 / 208 Volts
0
Electronic thermostat with remote
0
Energy Saver feature
0
24 hour on/off timer
0
3 cooling / 3 fan only speeds
0
Power interruption restart
0
Slide-out chassis
0
EZ Mount window installation
0
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 22.625 in |
| Overall Height | 15.4375 in |
| Overall Depth | 21.3125 in |
| Approximate Shipping Weight | 101 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 25-1/4 /38 |
| Depth to Louvers | 7.4375 in |
| Grille Depth | 2.375 in |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 15-1/2 |
| Net Weight | 87 lb |
Dimensions & Weight
| Width | 22.63 in. |
| Height | 15.44 in. |
| Length | 21.31 in. |
| Weight | 87 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 27.63 in. |
| Shipping Height | 20.44 in. |
| Shipping Length | 26.31 in. |
| Shipping Weight | 127 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 127 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.31 ft³ |
| Dimensional Weight | 53.55 lbs. |
| Total of Cubes | 4.31 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 53.55 lbs. |
CAPACITY
| Cooling BTUH (MAX) | 12000 Btu |
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 9.8/9.8 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 2.5 |
| Cooling BTUH (MIN) | 11600 Btu |
FEATURES
| Louver Style | 4-Way Adjustable |
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Filter Type | Slide-Out |
| Chassis Type | Slide-Out |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Top Discharge |
| Plug Type | Parallel/Right Angle LCDI |
| Delay Timer | 24-Hour On/Off |
| Remote Control | Yes |
| Thermostat Type | Electronic |
| Rotary Compressor | Yes |
| Airflow (cfm) Roomside | 290 |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 5.6/6.2 |
| Cooling - Watts | 1230/1180 |
| Voltage (MIN) | 208 V |
| Voltage (MAX) | 230 V |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
| Color Appearance | Light Cool Gray |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









