115 Volt Electronic Room Air Conditioner - AEQ08AM
115 Volt Electronic Room Air Conditioner
Model: AEQ08AM






115 Volt Electronic Room Air Conditioner
Model: AEQ08AM
Key Features
8,000 BTU, 9.8 E.E.R., 115 Volts
Electronic thermostat with remote
Energy Saver feature
24 hour on/off timer
3 cooling / 3 fan only speeds
Power interruption restart
Slide-out chassis
EZ Mount window installation
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
8,000 BTU, 9.8 E.E.R., 115 Volts
Electronic thermostat with remote
Energy Saver feature
24 hour on/off timer
3 cooling / 3 fan only speeds
Power interruption restart
Slide-out chassis
EZ Mount window installation
Certifications
California Prop 65
Specifications
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | Limited 1-Year |
Dimensions & Weight
| Width | 18.5 in. |
| Height | 13.13 in. |
| Length | 15.69 in. |
| Weight | 52 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23.5 in. |
| Shipping Height | 18.13 in. |
| Shipping Length | 20.69 in. |
| Shipping Weight | 92 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 92 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.2 ft³ |
| Dimensional Weight | 27.4 lbs. |
| Total of Cubes | 2.2 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 27.4 lbs. |
FEATURES
| Louver Style | 2-Way Adjustable |
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Filter Type | Slide-Out |
| Chassis Type | Fixed |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Top Discharge |
| Plug Type | Parallel LCDI; 115V; 15 Amp |
| Delay Timer | 24-Hour On/Off |
| Remote Control | Yes |
| Thermostat Type | Electronic |
| Rotary Compressor | Yes |
| Airflow (cfm) Roomside | 200 |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Filter Type | Rigid |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 59 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 24-1/2 /38 |
| Depth to Louvers | 4.6875 in |
| Grille Depth | 2.125 in |
| Net Weight | 52 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 13.625 in |
| Overall Depth | 15 11/16 in |
| Overall Height | 13 1/8 in |
| Overall Width | 18 1/2 in |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 7.6 |
| Cooling - Watts | 820 |
| Voltage (MAX) | 115 V |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
| Color Appearance | Light Cool Gray |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 9.8 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 2.0 |
| Cooling BTUH (MAX) | 8,000 Btu |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









