8,000 BTU Smart Electronic Window Air Conditioner for Medium Rooms up to 350 sq. - AEN08LZ
8,000 BTU Smart Electronic Window Air Conditioner for Medium Rooms up to 350 sq.
Model: AEN08LZ








8,000 BTU Smart Electronic Window Air Conditioner for Medium Rooms up to 350 sq.
Model: AEN08LZ
Key Features
Cools Medium Rooms
Built-In WiFi
Maximum Comfort Cool
Voice Control
Energy Reporting
Geolocation
Eco Mode
Filter Reminder
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Cools Medium Rooms
8,000 BTU cooling capacity offers maximum comfort in rooms up to 350 square feet
Built-In WiFi
Use the SmartHQ app to control and monitor this WiFi enabled smart air conditioner from anywhere, giving you connected peace of mind
Maximum Comfort Cool
Three cooling settings and fan speeds provide total flexibility with optimal home comfort and air conditioner efficiency
Voice Control
Use voice commands to control the unit after connecting it to a smart speaker like Amazon Alexa or Google Assistant
Energy Reporting
Monitor air conditioner energy consumption with reports that show how much you've used, so you can maximize savings and enjoy a truly connected performance
Geolocation
Geofence technology pinpoints your smartphone location then automatically adjusts the smart air conditioner settings for when you're home
Eco Mode
The air conditioner Eco Mode automatically turns off the fan and compressor when the room is cool enough, reducing your utility costs
Filter Reminder
Get a filter change reminder when the filter needs cleaning, so you can keep the unit performing at its best
Electronic Thermostat with Remote
Digital controls with included remote make it easy to adjust and manage your settings from anywhere in your room
Energy Star
This Energy Star certified air conditioner gives you the same great cooling while using less energy and reducing utility costs
Easy Installation
This AC has a fixed chassis and installs easily in a double hung window with included EZ Mount installation kit
Louver Style
The 4-way adjustable louvers distribute air evenly throughout the room
Modern Appearance
This modern air conditioner has a sleek and stylish black finish, giving you an alternative to standard white units
Additional Features
Power interruption restart and 24-hour on/off timer offer ease of use
Certifications
AHAM
CUL
California Prop 65
UL
Specifications
FEATURES
| Remote Control | Yes |
| Thermostat Type | Electronic |
| Rotary Compressor | Yes |
| Louver Style | 4-Way |
| Delay Timer | 24-Hour On/Off Timer |
| Filter Type | One Touch Lift-Out |
| Mounting Type | EZ Mount |
| Plug Type | Parallel / Right Angle / NEMA 5-15P / LCDI |
| Power Cord Length | 72" Minimum |
| Product Type | Window |
| Room Air Conditioner Features | Electronic Control |
| Room Air Conditioner Features | Energy Saver |
| Room Air Conditioner Features | Remote Control |
| Room Air Conditioner Features | Sleep Mode |
| Unit Type | Cool Only |
| WiFi Connect | Built-In |
| Refrigerant Type | R32 |
| Area to Cool | 251-350 |
| Chassis Type | Fixed |
| Airflow Direction | 4-Way |
| Airflow Direction | Top |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Top Air Discharge |
| LCDI / AFCI power cord | Yes |
| Control Type | LED Display |
| Connected Capabilities | Apple HomeKit |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | Google Home |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 11.3 |
| Cooling BTUH (MAX) | 8,050 Btu |
POWER / RATINGS
| Sound Level (Low/High) | 59/62 dbA |
| CEER | 11.2 |
| Volts/Hertz | 115V; 60Hz |
| Voltage (MAX) | 115 V |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 22-1/2 /38 |
| Approximate Shipping Weight | 55 lb |
| Depth to Louvers | 4.71875 in |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 13.5 in |
| Net Weight | 48 lb |
| Overall Depth | 15.71875 in |
| Overall Height | 12.75 in |
| Overall Width | 18.59375 in |
| Grille Depth | 1.40625 in |
WARRANTY
| Parts Warranty | 1-Year Replacement |
| Parts Warranty | Return to vendor |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | No Warranty |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black |
| Installation | EZ Mount |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
| Sound Level (dBA) | 62 dBA (High) |
| Sound Level (dBA) | 59 dBA (Low) |
Dimensions & Weight
| Width | 18.59 in. |
| Height | 12.75 in. |
| Length | 15.72 in. |
| Weight | 48 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23.59 in. |
| Shipping Height | 17.75 in. |
| Shipping Length | 20.72 in. |
| Shipping Weight | 88 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 88 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 26.81 lbs. |
| Total of Cubes | 2.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 26.81 lbs. |
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









