115 Volt Electronic Room Air Conditioner - AEF08LY
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
115 Volt Electronic Room Air Conditioner
Model: AEF08LY








This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
115 Volt Electronic Room Air Conditioner
Model: AEF08LY
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Specifications
Certifications
Certifications
AHAM
CUL
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
UL
Specifications
FEATURES
| Remote Control | Yes |
| Thermostat Type | Electronic |
| Rotary Compressor | Yes |
| Louver Style | 4-Way Adjustable |
| Delay Timer | 24-Hour On/Off Timer |
| Filter Type | One Touch Lift-Out |
| Mounting Type | EZ Mount |
| Plug Type | Parallel / Right Angle / NEMA 5-15P / LCDI |
| Product Type | Window |
| Unit Type | Cool Only |
| Refrigerant Type | R32 |
| Area to Cool | 100-150 |
| Chassis Type | Fixed |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Top Air Discharge |
| Control Type | LED Display |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Airflow (cfm) Roomside | 212/188 |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 11.5 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 2.4 |
| Cooling BTUH (MAX) | 8,000 Btu |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 23/38 |
| Approximate Shipping Weight | 58 lb |
| Depth to Louvers | 4.71875 in |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 12.5 in |
| Net Weight | 51 lb |
| Overall Depth | 15.71875 in |
| Overall Height | 12.75 in |
| Overall Width | 18.59375 in |
| Grille Depth | 1.40625 in |
WARRANTY
| Parts Warranty | 1-Year Replacement |
| Parts Warranty | Return to vendor |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | No Warranty |
POWER / RATINGS
| CEER | 11.4 |
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 6.1 |
| Cooling - Watts | 685 |
| Voltage (MAX) | 115 V |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black |
| Installation | EZ Mount |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 18.59 in. |
| Height | 12.75 in. |
| Length | 15.72 in. |
| Weight | 51 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23.59 in. |
| Shipping Height | 17.75 in. |
| Shipping Length | 20.72 in. |
| Shipping Weight | 91 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 91 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 26.81 lbs. |
| Total of Cubes | 2.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 26.81 lbs. |
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









