12,000 BTU Heat/Cool Electronic Window Air Conditioner for Large Rooms up to 550 sq. ft. - AEE12DT
12,000 BTU Heat/Cool Electronic Window Air Conditioner for Large Rooms up to 550 sq. ft.
Model: AEE12DT











360 View
12,000 BTU Heat/Cool Electronic Window Air Conditioner for Large Rooms up to 550 sq. ft.
Model: AEE12DT
Key Features
Cools Medium Rooms
Do It Yourself Installation
Year Round Versatility
24 Hour Timer
Energy Saver Mode
Digital Thermostat
Clean Filter Reminder
Power at Your Fingertips
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Cools Medium Rooms
It's important to pick an air conditioner based on the room size of the room (or rooms) to be cooled. This air conditioner cools & heats MEDIUM rooms up to 550 sq ft
Do It Yourself Installation
GE Appliance air conditioners come with an easy mount window kit for installation assistance
Year Round Versatility
Choose from three cooling/heating modes and fan speeds for a cooling & heating combination that's your own all season long
24 Hour Timer
With our 24-Hour timer you can program your unit to turn on or off between 1 and 24 hours for a continuous cool
Energy Saver Mode
When the room is cool enough, Energy Saver Mode automatically turns off the fan and compressor, saving you money on utilities
Digital Thermostat
Our electronic digital thermostat helps you maintain your cool and comfort
Clean Filter Reminder
Your unit runs best when you have a clean filter, so we'll remind you when it needs to be cleaned
Power at Your Fingertips
Our fully functioning, easy to use remote allows you to adjust the fan speed, temperature and mode options from anywhere in the room
Window Dimensions
This air conditoner fits most windows 26 1/8"-37 3/4" wide and 15 5/8" high
Voltage Type
This unit comes with a 3-prong cord and works with a standard 230-volt outlet
Certifications
AHAM
CUL
California Prop 65
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 106 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 27/36 |
| Depth to Louvers | 5.75 in |
| Grille Depth | 2.1875 in |
| Net Weight | 93 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 16.40625 in |
| Overall Depth | 23 5/8 in |
| Overall Height | 15 7/8 in |
| Overall Width | 22 5/8 in |
Dimensions & Weight
| Width | 22.63 in. |
| Height | 15.88 in. |
| Length | 23.63 in. |
| Weight | 93 lbs. |
| Approximate Shipping Weight | 106 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 27/36 |
| Depth to Louvers | 5.75 in |
| Grille Depth | 2.1875 in |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 16 13/32 |
| Net Weight | 93 lb |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 27.63 in. |
| Shipping Height | 20.88 in. |
| Shipping Length | 28.63 in. |
| Shipping Weight | 133 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 133 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.91 ft³ |
| Dimensional Weight | 61.05 lbs. |
| Total of Cubes | 4.91 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 61.05 lbs. |
FEATURES
| Louver Style | 4-Way Adjustable |
| Refrigerant Type | R-410A - Non-Ozone-Depleting Refrigerant |
| Product Type | Window |
| Filter Type | Slide-Out |
| Chassis Type | Slide-Out |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Top Air Discharge |
| Airflow Direction | Top |
| Plug Type | Perpendicular / Right Angle / NEMA 6-20P / LCDI |
| Mounting Type | EZ Mount |
| Delay Timer | 24-Hour On/Off Timer |
| Heating - Electric - Input Watts | 3550/2870 |
| Unit Features | Selectable Thermostat on Remote |
| Remote Control | Yes |
| Thermostat Type | Electronic |
| Rotary Compressor | Yes |
| Unit Type | Heat / Cool Unit |
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Airflow (cfm) Roomside | 270/240 |
| Fan Speed Selections | 3 Heating |
| Airflow Direction | 4-Way |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
POWER / RATINGS
| Sound Level (Low/High) | 58/62 dbA |
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 4.6/4.9 |
| Cooling - Watts | 1190/1170 |
| Voltage (MIN) | 208 V |
| Heating - Electric - Heater Watts | 3500 |
| CEER | 10.9/10.9 |
| Voltage (MAX) | 230 V |
| Heating - Electric - Heater Amps | 16.0/14.6 |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
| Sound Level (dBA) | 62 dBA (High) |
| Sound Level (dBA) | 58 dBA (Low) |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
| Color Appearance | Light Cool Gray |
CAPACITY
| Heating - Electric - BTUH - AHAM - 1R | 11,000/8,700 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 2.0 |
| Cooling BTUH (MAX) | 11,800 Btu |
| Cooling BTUH (MIN) | 11,600 Btu |
WARRANTY
| Labor Warranty | Full 1-year in-home warranty |
| Parts Warranty | 1-Year Replacement |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









