115 Volt Room Air Conditioner - AED08LN
115 Volt Room Air Conditioner
Model: AED08LN




115 Volt Room Air Conditioner
Model: AED08LN
Key Features
8,000 BTU, 10.8 EER, 115 Volts
ENERGY STAR® qualified
R-410A refrigerant
Electronic thermostat with remote
Energy Saver feature
24 hour on/off timer
3 cooling / 3 fan speeds
Power interruption restart
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
8,000 BTU, 10.8 EER, 115 Volts
ENERGY STAR® qualified
R-410A refrigerant
Electronic thermostat with remote
Energy Saver feature
24 hour on/off timer
3 cooling / 3 fan speeds
Power interruption restart
Fixed chassis
EZ Mount window installation kit included
Certifications
AHAM
CUL
EEV
California Prop 65
UL
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 19.59 in. |
| Height | 12.75 in. |
| Length | 15.72 in. |
| Weight | 45 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 24.59 in. |
| Shipping Height | 17.75 in. |
| Shipping Length | 20.72 in. |
| Shipping Weight | 85 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 85 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 28.25 lbs. |
| Total of Cubes | 2.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 28.25 lbs. |
FEATURES
| Louver Style | 4-Way Adjustable |
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Refrigerant Type | R410A |
| Filter Type | One Touch Lift-Out |
| Chassis Type | Fixed |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Top Discharge |
| Plug Type | Parallel/NEMA 5-15 |
| Delay Timer | 24-Hour On/Off |
| Remote Control | Yes |
| Thermostat Type | Electronic |
| Rotary Compressor | Yes |
| Unit Type | Cool Only |
| Airflow (cfm) Roomside | 200 |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 53 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 21/38-1/8 |
| Depth to Louvers | 6.59375 in |
| Grille Depth | 1.40625 in |
| Net Weight | 45 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 13.5 in |
| Overall Depth | 15 23/32 in |
| Overall Height | 12 3/4 in |
| Overall Width | 19 19/32 in |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 7.1 |
| Cooling - Watts | 740 |
| Voltage (MAX) | 115 V |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
| Color Appearance | Light Cool Gray |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 10.8 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 1.7 |
| Cooling BTUH (MAX) | 8,000 Btu |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









