Value 115 Volt "Carry-Cool" Portable Room Air Conditioner - ASC05LA
Value 115 Volt "Carry-Cool" Portable Room Air Conditioner
Model: ASC05LA


Value 115 Volt "Carry-Cool" Portable Room Air Conditioner
Model: ASC05LA
Key Features
Contemporary white appearance
5,000 BTU, 8.5 E.E.R., 115 Volts
590 Watts / 5.5 Amps
1.5 dehumidification (pints/hr)
8-position thermostat
3 cooling / 2 fan only speeds
Plug type - parallel
Slide-out filter for easy cleaning
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Contemporary white appearance
5,000 BTU, 8.5 E.E.R., 115 Volts
590 Watts / 5.5 Amps
1.5 dehumidification (pints/hr)
8-position thermostat
3 cooling / 2 fan only speeds
Plug type - parallel
Slide-out filter for easy cleaning
Plastic portable chassis
EZ Mount window installation
140 CFM (high)
Certifications
California Prop 65
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 18.75 in. |
| Height | 13.13 in. |
| Length | 7.38 in. |
| Weight | 47 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23.75 in. |
| Shipping Height | 18.13 in. |
| Shipping Length | 12.38 in. |
| Shipping Weight | 87 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 87 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 13.06 lbs. |
| Total of Cubes | 1.05 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 13.06 lbs. |
FEATURES
| Louver Style | Adjustable |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Filter Type | Slide-Out |
| Chassis Type | Plastic Portable |
| Control Panel Door | Yes |
| Mounting Type | EZ Mount |
| Thermostat Type | 8-Position |
| Unit Type | Cool Only |
| Airflow (cfm) Roomside | 140 |
| Fan Speed Selections | 2 Fan Only |
| Filter Type | Quick Clean |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 52 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 23/35 |
| Depth to Louvers | 1 in |
| Net Weight | 47 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 13.1875 in |
| Overall Depth | 7 3/8 in |
| Overall Height | 13 1/8 in |
| Overall Width | 18 3/4 in |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 5.5 |
| Cooling - Watts | 590 |
| Voltage (MAX) | 115 V |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
| Color Appearance | Cameo White |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 8.5 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 1.5 |
| Cooling BTUH (MAX) | 5,000 Btu |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









