Built In Air Conditioner - AKCQ12DCA
Built In Air Conditioner
Model: AKCQ12DCA






















Built In Air Conditioner
Model: AKCQ12DCA
Key Features
Universal Fit
Electronic Controls
Three Fan Speeds
Remote Control
Programmable 24-hour Timer
Dehumidify Mode
Energy Saver Mode
Six-Way Air Direction
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Universal Fit
These units are designed for simple installation and fit easily into most existing wall sleeves
Electronic Controls
Easily select options for your air conditioner with easy-to-use controls
Three Fan Speeds
Multiple speed fan makes it simple to program the air conditioner to your ideal comfort setting
Remote Control
Control temperature and fan speed from anywhere in the room with a precise infrared remote control
Programmable 24-hour Timer
Set the air conditioner to turn on or off at the times that best fit your schedule, with a 24-hour timer that can be set in 1-hour increments
Dehumidify Mode
Reduce damp air and improve overall comfort during warm summer months with extra dehumidification. Ideal for use in especially humid regions of the country
Energy Saver Mode
A high-efficiency mode maintains cool temperatures and helps reduce monthly utility bills by cycling on and off at different intervals
Six-Way Air Direction
Enjoy total room comfort by directing air flow to the areas you want to cool the most, with six directions to choose from
Easy-Access Washable Filter
Keep your room smelling fresh and clean with an easy-access filter that can remove airborne particles and help reduce odors
Automatic Restart
Rest assured knowing that in the event of power loss, the unit will resume operation in the same settings that were established before the outage
Clean Filter Alert
Always remember when it’s time to clean the filter with an indicator light
Temperature Preset Control
Maintain comfort at a preset temperature
Two-Year Warranty
Enjoy peace of mind knowing your unit is backed by GE Appliances and protected with a full two-year parts and labor warranty
Certifications
AHAM
CUL
EEV
UL
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 19 in |
| Approximate Shipping Weight | 83 lb |
| Depth to Louvers | 20.625 in |
| Net Weight | 70 lb |
| Overall Height | 14 9/16 in |
| Overall Width | 24 1/16 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24.06 in. |
| Height | 14.56 in. |
| Length | 19 in. |
| Weight | 70 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.06 in. |
| Shipping Height | 19.56 in. |
| Shipping Length | 24 in. |
| Shipping Weight | 110 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 110 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.85 ft³ |
| Dimensional Weight | 47.9 lbs. |
| Total of Cubes | 3.85 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 47.9 lbs. |
FEATURES
| Louver Style | 6-Way |
| Product Type | Built-In |
| Filter Type | Permanent Mesh |
| Chassis Type | Fixed |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Top |
| Plug Type | B / 6-15P |
| Thermostat Type | Thermistor |
| LCDI / AFCI power cord | Yes |
| Air Flow Volume CFM High/Medium/Low | 268/245/230 |
| Digital Time Temp Display | Yes |
| Room Air Conditioner Features | Infrared Remote Control |
| Filter Type | Easy Access |
| Room Air Conditioner Features | 24 Hr. Timer |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz | 230V-208V/60Hz |
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 5.5/5.8 |
| Cooling - Watts | 1240/1190 |
| CEER | 9.5 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 9.8 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 3.6 |
| Cooling BTUH (MAX) | 12,000 Btu |
| Cooling BTUH (MIN) | 11,600 Btu |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









