Built In Air Conditioner - AKCQ08ACH
Built In Air Conditioner
Model: AKCQ08ACH











Built In Air Conditioner
Model: AKCQ08ACH
Key Features
True Universal Fit
Sleek Appearance
Large LCD Display
ECO Mode
Dry Mode
6-Way Directional Airflow
Washable Filter
Auto Mode
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
True Universal Fit
Simple slide-in installation is built in for a precise fit into a variety of different wall sleeves. Quickly fit and retrofit with confidence. Trim kit and installation kit included
Sleek Appearance
Streamlined design and bright white color will complement every room—cooling or heating your home in style
Large LCD Display
Intuitive & easy-to-read LCD display controls room air comfort at a single touch
ECO Mode
Innovative mode where the fan cycles off during cooling intervals, creating energy savings while keeping the room comfortable
Dry Mode
Designed for humid environments, it helps provide a dryer & more comfortable atmosphere with room-air dehumidification
6-Way Directional Airflow
Direct where the air flows with up to 6 directional vents—cooling and/or heating the areas of the room that need it the most
Washable Filter
Easy to remove and rinse clean, the filter helps remove dust and other particles from transmitting in the air—providing a cleaner environment
Auto Mode
Automatically select heating or cooling mode and fan speed to maintain the current temperature setpoint. It monitors the room temperature for optimal comfort
Remote Control Included
Slim, intuitive and easy to use, the remote control enables adjusting temperatures and settings conveniently from anywhere in the room
Universal Trim Kit
Designed for a custom appearance and easy installation, the trim kit provides a seamless appearance to the built-in wall sleeve
Sleep Mode
Efficient setting to adjust temperature during sleep times for up to 7 hours, creating more energy savings
2 Year Warranty
GE Appliances cares about its products, offering replacement of any part of the air conditioner which fails due to defect in materials or workmanship up to 2 years from the date of purchase
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 24.0625 in |
| Overall Height | 14.5625 in |
| Overall Depth | 19 in |
| Approximate Shipping Weight | 80 lb |
| Depth to Louvers | 20.625 in |
| Net Weight | 80 lb |
Dimensions & Weight
| Width | 24.06 in. |
| Height | 14.56 in. |
| Length | 19 in. |
| Weight | 80 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.06 in. |
| Shipping Height | 19.56 in. |
| Shipping Length | 24 in. |
| Shipping Weight | 120 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 120 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.85 ft³ |
| Dimensional Weight | 47.9 lbs. |
| Total of Cubes | 3.85 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 47.9 lbs. |
FEATURES
| Louver Style | 6-Way |
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Optional Grill | RAG13/RAG13A/RAG14E |
| Product Type | Built-In |
| Refrigerant Type | R410A |
| Chassis Type | Fixed |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Top |
| Plug Type | A / 5-15P |
| Thermostat Type | Thermistor |
| LCDI / AFCI power cord | Yes |
| Cord Length | 72" |
| Air Flow Volume CFM High/Medium/Low | 252/217/189 |
| Rotary Compressor | Yes |
| Digital Time Temp Display | Yes |
| Filter Type | Permanent Mesh |
| Room Air Conditioner Features | Batteries Included |
| Filter Type | Washable |
| Room Air Conditioner Features | Sleep Mode |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Filter Type | Easy Access |
| Filter Type | Rigid |
| Filter Type | Tilt-Out |
| Room Air Conditioner Features | On/Off Timer |
| Room Air Conditioner Features | Energy Saver |
| Room Air Conditioner Features | Auto Fan |
| Room Air Conditioner Features | Dehumidify Function |
| Room Air Conditioner Features | Infrared Remote Control |
| Room Air Conditioner Features | Filter Indicator |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz | 115V; 60Hz |
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 7.0 |
| Cooling - Watts | 783 |
| Voltage/Hertz/Phase | 115/60/1 |
| CEER | 10.6 |
| Voltage (MAX) | 115 V |
ACCESSORIES
| Wall Case | RAB46/47/48/24 Required At Additional Cost |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 10.6 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 2.5 |
| Cooling BTUH (MAX) | 8,300 Btu |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed system |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









