"J Series" Heat/Cool Unit - AJJ09DF
"J Series" Heat/Cool Unit
Model: AJJ09DF




"J Series" Heat/Cool Unit
Model: AJJ09DF
Key Features
Decorative warm gray-beige front
8,600 / 8,500 BTU (cooling), 11,200 / 9,200 BTU (electric heat), 8.7/8.7 E.E.R., 230/208 Volts
Hidden Energy Saver switch for reduced energy consumption
10-position thermostat
2 cooling / 2 heating / 2 fan only speeds
Includes two-stage heating thermostat
Plug type - perpendicular
Window mounting kit - optional accessory
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Decorative warm gray-beige front
8,600 / 8,500 BTU (cooling), 11,200 / 9,200 BTU (electric heat), 8.7/8.7 E.E.R., 230/208 Volts
Hidden Energy Saver switch for reduced energy consumption
10-position thermostat
2 cooling / 2 heating / 2 fan only speeds
Includes two-stage heating thermostat
Plug type - perpendicular
Window mounting kit - optional accessory
Wall case - optional accessory
Chassis only - without wall case and mounting kit
Slide-out chassis
Hidden exhaust control for air exchange
Slide-out filter for easy cleaning
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 26 in |
| Approximate Shipping Weight | 106 lb |
| Net Weight | 84 lb |
| Overall Depth | 16 7/8 in |
| Overall Height | 15 5/8 in |
Dimensions & Weight
| Width | 26 in. |
| Height | 15.63 in. |
| Length | 16.88 in. |
| Weight | 84 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31 in. |
| Shipping Height | 20.63 in. |
| Shipping Length | 21.88 in. |
| Shipping Weight | 124 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 124 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 49.32 lbs. |
| Total of Cubes | 3.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 49.32 lbs. |
FEATURES
| Louver Style | 4-Way Air Direction |
| Optional Grill | RAG14 |
| Air Discharge | Slope |
| Line Cord Recommended Circuit Prot. (time delay) | 20 Amps |
| Filter Type | Slide-Out |
| Style | Wall Mount Only |
| Chassis Type | Slide-Out |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Air Exchange Exhaust |
| Plug Type | Perpendicular |
| Thermostat Type | 10-Position |
| Rotary Compressor | Yes |
| Unit Type | Heat / Cool Unit |
| Fan Speed Selections | 2 Fan Only |
| Airflow (cfm) Roomside | 250/220 |
| Fan Speed Selections | 2 Heating |
| Fan Speed Selections | 2 Cooling |
| Filter Type | Quick Clean |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 4.5/4.9 |
| Cooling - Watts | 990/980 |
| Voltage (MIN) | 208 V |
| Heating - Electric - Heater Watts | 3550/2930 |
| Voltage (MAX) | 230 V |
| Heating - Electric - Heater Amps | 15.5/14.2 |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
ACCESSORIES
| Wall Case | RAB46/47/48 Required At Additional Cost |
APPEARANCE
| Installation | Optional |
| Color Appearance | Cameo White |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 8.7/8.7 |
| Heating - Electric - BTUH - AHAM - 1R | 11250/9200 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 2.5 |
| Cooling BTUH (MAX) | 8,600 Btu |
| Cooling BTUH (MIN) | 8,500 Btu |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









