230/208 Volt Built-In Room Air Heat/Cool Unit - AJHS08DCB
230/208 Volt Built-In Room Air Heat/Cool Unit
Model: AJHS08DCB




230/208 Volt Built-In Room Air Heat/Cool Unit
Model: AJHS08DCB
Key Features
8,000 / 7,800 BTU
7,700 / 7,500 BTU pump
11,600 / 9500 BTU heat
9.5 / 9.5 EER
Mechanical controls
2 cooling / 2 heating / 2 fan only speeds
Upfront, washable air filter
4-way air direction
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
8,000 / 7,800 BTU
7,700 / 7,500 BTU pump
11,600 / 9500 BTU heat
9.5 / 9.5 EER
Mechanical controls
2 cooling / 2 heating / 2 fan only speeds
Upfront, washable air filter
4-way air direction
Variable position thermostat
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 26 in |
| Approximate Shipping Weight | 84 lb |
| Net Weight | 75 lb |
| Overall Depth | 16 7/8 in |
| Overall Height | 15 5/8 in |
Dimensions & Weight
| Width | 26 in. |
| Height | 15.63 in. |
| Length | 16.88 in. |
| Weight | 75 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31 in. |
| Shipping Height | 20.63 in. |
| Shipping Length | 21.88 in. |
| Shipping Weight | 115 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 115 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 49.32 lbs. |
| Total of Cubes | 3.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 49.32 lbs. |
FEATURES
| Louver Style | 4-Way Air Direction |
| Fan Speed Selections | 2 Fan Only |
| Air Discharge | Over / Under |
| Line Cord Recommended Circuit Prot. (time delay) | 20 Amps |
| Style | Wall Mount Only |
| Chassis Type | Slide-Out |
| Plug Type | Perpendicular |
| Thermostat Type | Variable Setting |
| Heating - Reverse Cycle - Rated Heating Amps - AHAM | 3.4/3.7 |
| Cord Length | 72" |
| Rotary Compressor | Yes |
| Heating - Reverse Cycle - COP | 3.0 |
| Outdoor Vent / Exhaust | Yes |
| Unit Type | Heat / Cool Unit |
| Filter Type | Rigid Frame |
| Airflow (cfm) Roomside | 237-212/212-187 |
| Filter Type | Slide-Out |
| Fan Speed Selections | 2 Cooling |
| Filter Type | Quick Clean |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Hertz | 60 |
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 4.0/4.3 |
| Heating - Reverse Cycle - Watts | 750/730 |
| Cooling - Watts | 840/820 |
| Voltage (MIN) | 208 V |
| Heating - Electric - Heater Watts | 3660/3000 |
| Voltage (MAX) | 230 V |
| Heating - Electric - Heater Amps | 16.0 |
ACCESSORIES
| Wall Case | RAB46/47/48 Required At Additional Cost |
APPEARANCE
| Installation | Optional |
| Color Appearance | Cameo White |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 9.5 |
| Heating - Electric - BTUH - AHAM - 1R | 11600/9500 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 2.1 |
| Heating - Reverse Cycle - BTUH - AHAM - H.P. | 7700/7500 |
| Cooling BTUH (MAX) | 8,000 Btu |
| Cooling BTUH (MIN) | 7,800 Btu |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









