115 Volt Built-In Room Air Heat/Cool Unit - AJES06LSB
115 Volt Built-In Room Air Heat/Cool Unit
Model: AJES06LSB


115 Volt Built-In Room Air Heat/Cool Unit
Model: AJES06LSB
Key Features
6,000 BTU
4100 BTU heat
1380 Watts heat
10.0 EER
115 Volt outlet type
Mechanical controls
2 cooling / 2 heating / 2 fan only speeds
Upfront, washable air filter
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
6,000 BTU
4100 BTU heat
1380 Watts heat
10.0 EER
115 Volt outlet type
Mechanical controls
2 cooling / 2 heating / 2 fan only speeds
Upfront, washable air filter
4-way air direction
Variable position thermostat
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 26 in |
| Approximate Shipping Weight | 97 lb |
| Net Weight | 82 lb |
| Overall Depth | 16 7/8 in |
| Overall Height | 15 5/8 in |
Dimensions & Weight
| Width | 26 in. |
| Height | 15.63 in. |
| Length | 16.88 in. |
| Weight | 82 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31 in. |
| Shipping Height | 20.63 in. |
| Shipping Length | 21.88 in. |
| Shipping Weight | 122 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 122 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 49.32 lbs. |
| Total of Cubes | 3.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 49.32 lbs. |
FEATURES
| Louver Style | 4-Way Air Direction |
| Fan Speed Selections | 2 Fan Only |
| Air Discharge | Over / Under |
| Line Cord Recommended Circuit Prot. (time delay) | 15 Amps |
| Style | Window/Wall Mount |
| Chassis Type | Slide-Out |
| Plug Type | Parallel |
| Thermostat Type | Variable Setting |
| Cord Length | 72" |
| Rotary Compressor | Yes |
| Outdoor Vent / Exhaust | Yes |
| Unit Type | Heat / Cool Unit |
| Filter Type | Rigid Frame |
| Airflow (cfm) Roomside | 212/184 |
| Filter Type | Slide-Out |
| Fan Speed Selections | 2 Cooling |
| Filter Type | Quick Clean |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Hertz | 60 |
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 5.7 |
| Cooling - Watts | 600 |
| Heating - Electric - Heater Watts | 1380 |
| Voltage (MAX) | 115 V |
| Heating - Electric - Heater Amps | 12.0 |
ACCESSORIES
| Wall Case | Included |
APPEARANCE
| Installation | Standard Mount |
| Color Appearance | Cameo White |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 10.0 |
| Heating - Electric - BTUH - AHAM - 1R | 4100 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 1.4 |
| Cooling BTUH (MAX) | 6,000 Btu |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









