230/208 Volt Built-In Room Air Cool Unit - AJCS12DCC
230/208 Volt Built-In Room Air Cool Unit
Model: AJCS12DCC


230/208 Volt Built-In Room Air Cool Unit
Model: AJCS12DCC
Key Features
11,600 / 11,400 cooling BTU
9.5 / 9.5 EER
ENERGY STAR® qualified
Mechanical controls
Variable position thermostat
2 cooling / 2 fan only speeds
Upfront, washable air filter
4-way air direction
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
11,600 / 11,400 cooling BTU
9.5 / 9.5 EER
ENERGY STAR® qualified
Mechanical controls
Variable position thermostat
2 cooling / 2 fan only speeds
Upfront, washable air filter
4-way air direction
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 26 in |
| Approximate Shipping Weight | 77 lb |
| Net Weight | 68 lb |
| Overall Depth | 16 7/8 in |
| Overall Height | 15 5/8 in |
Dimensions & Weight
| Width | 26 in. |
| Height | 15.63 in. |
| Length | 16.88 in. |
| Weight | 68 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31 in. |
| Shipping Height | 20.63 in. |
| Shipping Length | 21.88 in. |
| Shipping Weight | 108 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 108 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 49.32 lbs. |
| Total of Cubes | 3.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 49.32 lbs. |
FEATURES
| Louver Style | 4-Way Air Direction |
| Fan Speed Selections | 2 Fan Only |
| Indoor Product Features | Washable Air Filter |
| Air Discharge | Over / Under |
| Line Cord Recommended Circuit Prot. (time delay) | 15 Amps |
| Style | Thru-Wall or Window (Optional) |
| Chassis Type | Slide-Out |
| Plug Type | Tandem/Right Angle/NEMA 6-15P |
| Thermostat Type | Variable Setting |
| Temperature Range | 62->85 F |
| Cord Length | 68" |
| Rotary Compressor | Yes |
| Outdoor Vent / Exhaust | Yes |
| Unit Type | Cool Only |
| Filter Type | Rigid Frame |
| Airflow (cfm) Roomside | 298-280/293-260 |
| Filter Type | Slide-Out |
| Fan Speed Selections | 2 Cooling |
| Filter Type | Quick Clean |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Hertz | 60 |
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 5.8/6.3 |
| Cooling - Watts | 1220/1200 |
| Voltage (MIN) | 208 V |
| Voltage (MAX) | 230 V |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
ACCESSORIES
| Wall Case | RAB46/47/48 Required At Additional Cost |
APPEARANCE
| Installation | Standard Mount; Wall Case; Window Kit Available |
| Color Appearance | Soft Gray |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 9.5/9.5 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 3.4/3.4 |
| Cooling BTUH (MAX) | 11,600 Btu |
| Cooling BTUH (MIN) | 11,400 Btu |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









