115 Volt Built-In Room Air Cool Unit - AJCQ10ACB
115 Volt Built-In Room Air Cool Unit
Model: AJCQ10ACB




115 Volt Built-In Room Air Cool Unit
Model: AJCQ10ACB
Key Features
9,900 cooling BTU
9.5 EER
115 Volt outlet type
ENERGY STAR® qualified
Electronic controls with remote
Electronic digital thermostat control
Power interruption restart
Upfront, washable air filter
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
9,900 cooling BTU
9.5 EER
115 Volt outlet type
ENERGY STAR® qualified
Electronic controls with remote
Electronic digital thermostat control
Power interruption restart
Upfront, washable air filter
3 cool / 3 fan speeds
4-way air direction
Certifications
California Prop 65
ADA Compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 26 in |
| Approximate Shipping Weight | 86 lb |
| Net Weight | 77 lb |
| Overall Depth | 16 7/8 in |
| Overall Height | 15 5/8 in |
Dimensions & Weight
| Width | 26 in. |
| Height | 15.63 in. |
| Length | 16.88 in. |
| Weight | 77 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31 in. |
| Shipping Height | 20.63 in. |
| Shipping Length | 21.88 in. |
| Shipping Weight | 117 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 117 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 49.32 lbs. |
| Total of Cubes | 3.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 49.32 lbs. |
FEATURES
| Louver Style | 4-Way Air Direction |
| Control Type | Electronic |
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Air Discharge | Over / Under |
| Line Cord Recommended Circuit Prot. (time delay) | 15 Amps |
| Style | Wall Mount Only |
| Chassis Type | Slide-Out |
| Plug Type | Parallel |
| Thermostat Type | Electronic Digital |
| Cord Length | 72" |
| Rotary Compressor | Yes |
| Outdoor Vent / Exhaust | Yes |
| Unit Type | Cool Only |
| Filter Type | Rigid Frame |
| Airflow (cfm) Roomside | 282/254 |
| Filter Type | Slide-Out |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Filter Type | Quick Clean |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Hertz | 60 |
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 9.7 |
| Cooling - Watts | 1040 |
| Voltage (MAX) | 115 V |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
ACCESSORIES
| Wall Case | RAB46/47/48 Required At Additional Cost |
APPEARANCE
| Installation | Optional |
| Color Appearance | Cameo White |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 9.5 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 2.9 |
| Cooling BTUH (MAX) | 9,900 Btu |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









