230/208 Volt Built-In "J" Series Cool Unit - AJCH12DCA
230/208 Volt Built-In "J" Series Cool Unit
Model: AJCH12DCA


230/208 Volt Built-In "J" Series Cool Unit
Model: AJCH12DCA
Key Features
11,600 / 11,400 BTU, 230 / 208 Volts
2 cooling / 2 fan only speeds
265 / 230 airflow (CFM) roomside hi/low
3.2 dehumidification (pints/hr)
9.0 / 9.0 EER
Exhaust for air exchange
Slide-out filter for easy cleaning
Slide-out chassis
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
11,600 / 11,400 BTU, 230 / 208 Volts
2 cooling / 2 fan only speeds
265 / 230 airflow (CFM) roomside hi/low
3.2 dehumidification (pints/hr)
9.0 / 9.0 EER
Exhaust for air exchange
Slide-out filter for easy cleaning
Slide-out chassis
Rotary compressor
Plug type - tandem
Mechanical controls with variable setting thermostat
Fan cycle switch for reduced energy consumption
1290/1265 Watts / 5.8/6.3 Amps
Wall case - required accessory (RAB46 / 47 / 48)
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 26 in |
| Approximate Shipping Weight | 93 lb |
| Net Weight | 84 lb |
| Overall Depth | 16 7/8 in |
| Overall Height | 15 5/8 in |
Dimensions & Weight
| Width | 26 in. |
| Height | 15.63 in. |
| Length | 16.88 in. |
| Weight | 84 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31 in. |
| Shipping Height | 20.63 in. |
| Shipping Length | 21.88 in. |
| Shipping Weight | 124 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 124 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 49.32 lbs. |
| Total of Cubes | 3.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 49.32 lbs. |
FEATURES
| Louver Style | 4-Way Air Direction |
| Fan Speed Selections | 2 Fan Only |
| Optional Grill | RAG14-Architectural Grill / RAG13 Stamped Aluminum (inc. at no extra cost) |
| Air Discharge | Multi-Directional |
| Line Cord Recommended Circuit Prot. (time delay) | 15 Amps |
| Filter Type | Slide-Out |
| Style | Wall/High-Mount |
| Chassis Type | Slide-Out |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Air Exchange Exhaust |
| Plug Type | Tandem |
| Thermostat Type | Variable Setting |
| Rotary Compressor | Yes |
| Unit Type | Cool Only |
| Airflow (cfm) Roomside | 265/230 |
| Fan Speed Selections | 2 Cooling |
| Filter Type | Quick Clean |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 5.8/6.3 |
| Cooling - Watts | 1290/1265 |
| Voltage (MIN) | 208 V |
| Voltage (MAX) | 230 V |
ACCESSORIES
| Wall Case | RAB46/47/48 Required At Additional Cost |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 9.0/9.0 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 3.2 |
| Cooling BTUH (MAX) | 11,600 Btu |
| Cooling BTUH (MIN) | 11,400 Btu |
APPEARANCE
| Color Appearance | Grey-Beige |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









