7,000 BTU 230V/208V Heat Pump PTAC - MP07HMB32
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
7,000 BTU 230V/208V Heat Pump PTAC
Model: MP07HMB32










This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
7,000 BTU 230V/208V Heat Pump PTAC
Model: MP07HMB32
Key Features
Features an energy-efficient sealed system design to help you save on operating costs.
You can easily adjust the unit's settings with the push of a button.
In the event of power loss, this AC automatically returns to normal operation once power resumes.
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Features an energy-efficient sealed system design to help you save on operating costs.
You can easily adjust the unit's settings with the push of a button.
In the event of power loss, this AC automatically returns to normal operation once power resumes.
Specifications
Product Details
| Product Height | 16 in |
| UPC | 8-17986025497 |
| Capacity | 7,200 / 7,100 BTU |
| Availability | Stocked |
| Product Width | 42 in |
| Price | $949.00 |
| Amps | 20 Amps |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty Parts & Labor, 5 Year limited Compressor Warranty |
| Capacity | 7,000 BTU |
| Product Depth (in.) | 24.6 in |
| Ship box Depth | 21 in |
| Color | cream |
| Ship Weight (lbs) | 110.2 lbs |
| Type | PTAC |
| Color | Beige |
| BTU | 7200 BTU |
| Model Number | MP07HMB32 |
| Color | Champagne |
| Type | Heat Pump w/ Electric Heat |
| Product Height (in.) | 19.3 in |
| Product Width (in.) | 44.5 in |
| Product Weight (lbs) | 101.4 lbs |
Where to Buy Midea Appliances in Cuba.










