6,100 BTU Portable Air Conditioner for Small Rooms up to 250 sq ft. - APFD06JALW
6,100 BTU Portable Air Conditioner for Small Rooms up to 250 sq ft.
Model: APFD06JALW


















6,100 BTU Portable Air Conditioner for Small Rooms up to 250 sq ft.
Model: APFD06JALW
Key Features
Perfect for Small Rooms
3-in-1 Portable Air Conditioner
Auto Evaporation
Digital LED Controls
Remote Control
Easy-Roll Wheels
Auto Restart
Washable Filter
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Perfect for Small Rooms
6,100 BTU cooling capacity offers maximum comfort in rooms up to 250 square feet
3-in-1 Portable Air Conditioner
Keep your room comfortable with a portable air conditioner that has two cooling modes, two fan speeds and a built-in dehumidifier
Auto Evaporation
In most room conditions, the AC will evaporate any excess water in the unit, so there’s no need to drain it
Digital LED Controls
Easily see and manage your dehumidifier settings with an LED display
Remote Control
The unit comes with an included air conditioner remote, so you can adjust the unit from anywhere in the room
Easy-Roll Wheels
Four casters make it easy to move the portable air conditioner from room to room
Auto Restart
In the event of a power outage, the air conditioner restarts automatically with the last temperature settings
Washable Filter
The washable AC filter is easy to access and clean, keeping your unit running at its best
Louver Style
The 2-way adjustable louvers distribute air evenly throughout the room
24-Hour On/Off Timer
Set a convenient AC timer to automatically turn the unit on or off in 1-hour increments (up to 24 hours total)
Certifications
ASHRAE 128
CSA
CUL
California Prop 65
Rohs Compliant
UL
Specifications
FEATURES
| Remote Control | Yes |
| Thermostat Type | Thermistor |
| Digital Time Temp Display | Yes |
| Window Exhaust Kit | Yes |
| Filter Type | Easy Access |
| Filter Type | Permanent Mesh |
| Plug Capacity | 120V/15A |
| Unit Features | 24 hr. On/Off Timer |
| Unit Features | Auto Restart |
| Unit Features | Auto-Evaporation |
| Unit Features | Dehumidify Function |
| Unit Features | Remote Control |
| Plug Type | A / 5-15P |
| Power Cord Length | 6' |
| Product Type | Portable |
| Refrigerant Type | R410A |
| Operating Temperature Range F | 68-80 |
| Continuous Condensate Drain | Yes |
| EER | 6.8 |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Front Air Discharge |
| Airflow Direction | Left & Right |
| Airflow Direction | Up & Down |
| LCDI / AFCI power cord | Yes |
| Control Type | Blue LED |
| Control Type | Tactile touch pad with LED Display |
| Self-Evaporative | Yes |
| Fan Speed Selections | 2 Cooling/2 Fan with Eco Mode |
| Airflow Configuration | Single-hose |
| Exhaust Hose Length | 5 ft |
| Airflow (cfm) Roomside | 210/170 |
POWER / RATINGS
| Sound Level (Low/High) | 55 dbA |
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 8.8 |
| Cooling - Watts | 1000 |
| Volts/Hertz | 115V |
| CEER | 8.8 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 20/48 |
| Approximate Shipping Weight | 50.7 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 5.9 in |
| Net Weight | 44.1 lb |
| Overall Depth | 13.30 in |
| Overall Height | 27 1/2 in |
| Overall Width | 13.90 in |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
| Easy-Roll Casters | Yes |
| Installation | Extended Length Window Kit - 20"- 48" |
Dimensions & Weight
| Width | 13.9 in. |
| Height | 27.5 in. |
| Length | 13.3 in. |
| Weight | 44.1 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 18.9 in. |
| Shipping Height | 32.5 in. |
| Shipping Length | 18.3 in. |
| Shipping Weight | 84.1 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 84.1 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.94 ft³ |
| Dimensional Weight | 36.58 lbs. |
| Total of Cubes | 2.94 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 36.58 lbs. |
CAPACITY
| Cooling BTUH (MAX) | 6,100 Btu |
| Dehumidification (pts./day) | 55 pt |
WARRANTY
| Labor Warranty | No Warranty |
| Parts Warranty | 1-Year Replacement |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ECONOMICAL / QUIET
| Sound Level (dBA) | 55 dBA |
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









