Portable Air Conditioner - APCA14YZMW
Portable Air Conditioner
Model: APCA14YZMW











Portable Air Conditioner
Model: APCA14YZMW
Key Features
Cools Medium Rooms
3-IN-1 Portable Air Conditioner
Auto Evaporation Technology
Dehumidify
Digital Thermostat
24 Hour Timer
Power at Your Fingertips
Do It Yourself Installation
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Cools Medium Rooms
It's important to pick an air conditioner based on the room size of the room (or rooms) to be cooled. This air conditioner cools & heats MEDIUM rooms up to 550 sq ft
3-IN-1 Portable Air Conditioner
With built-in air conditioning, fan modes and dehumidifying capability for flexibile & optimal home comfort
Auto Evaporation Technology
Under most room conditions, the Auto Evaporation Technology evaporates any water the portable unit collects, so there's no need to empty a bucket
Dehumidify
The built-in dehumidifying capability balances humidity levels in the room to keep you comfortable and breathing easier
Digital Thermostat
Our electronic digital thermostat helps you maintain your cool and comfort
24 Hour Timer
With our 24-Hour timer you can program your unit to turn on or off between 1 and 24 hours for a continuous cool
Power at Your Fingertips
Our fully functioning, easy to use remote allows you to adjust the fan speed, temperature and mode options from anywhere in the room
Do It Yourself Installation
GE Appliance air conditioners come with an easy mount window kit for installation assistance
Window Dimensions
Single hose exhaust for double hung & sliding windows types. Fits windows 20"- 46" wide, minimum height 4.8"
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 32 in |
| Approximate Shipping Weight | 90 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 20/46 |
| Net Weight | 70.5 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 4.8 in |
| Overall Depth | 15 1/2 in |
| Overall Width | 18 1/2 in |
Dimensions & Weight
| Width | 18.5 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 15.5 in. |
| Weight | 70.5 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23.5 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 20.5 in. |
| Shipping Weight | 110.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 110.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.31 ft³ |
| Dimensional Weight | 66.01 lbs. |
| Total of Cubes | 5.31 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 66.01 lbs. |
FEATURES
| Plug Capacity | 120V/15A |
| Control Type | Variable LED Display with Nightlight |
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Power Cord Length | 6' |
| Operating Temperature Range F | 60-86 |
| Product Type | Portable |
| Refrigerant Type | R410A |
| Filter Type | Permanent Mesh |
| Condensate Drain | Self-Evaporative |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Top |
| Airflow Direction | Auto Louver |
| Plug Type | A / 5-15P |
| Remote Control | Yes |
| Thermostat Type | Thermistor |
| LCDI / AFCI power cord | Yes |
| EER | 7.7 |
| Digital Time Temp Display | Yes |
| Window Exhaust Kit | Yes |
| Airflow Configuration | Single-hose |
| Airflow (cfm) Roomside | 250/220/180 |
| Room Air Conditioner Features | Auto Restart |
| Room Air Conditioner Features | Remote Control |
| Control Type | Capacitive Touch |
| Exhaust Hose Length | 5 ft |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Filter Type | Easy Access |
| Room Air Conditioner Features | 24 Hr. Timer |
| Room Air Conditioner Features | Dehumidify Function |
POWER / RATINGS
| Sound Level (Low/High) | 55/59 dbA |
| Volts/Hertz | 115V |
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 12.0 |
| Cooling - Watts | 1350 |
APPEARANCE
| Easy-Roll Casters | Yes |
| Installation | Extended Length Window Kit - 20"- 46" |
| Color Appearance | White |
CAPACITY
| Dehumidification (pts./day) | 87 pt |
| Cooling BTUH (MAX) | 9,700 Btu |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | No Warranty |
| Parts Warranty | 1-Year Replacement |
ECONOMICAL / QUIET
| Sound Level (dBA) | 59 dBA (High) |
| Sound Level (dBA) | 55 dBA (Low) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









