Split System Heat Pump - Indoor unit - AE1RD20DM
Split System Heat Pump - Indoor unit
Model: AE1RD20DM






Split System Heat Pump - Indoor unit
Model: AE1RD20DM
Key Features
Requires licensed HVAC installer
Complete system requires the purchase of the model shown in the Related Products section
R-410A refrigerant
Inverter Compressor Technology
Auto / Cool / Fan / Dehumidify / Sleep / Timer / Circulaire™ modes
Full-function wireless remote
Uses 16' or 32' field supplied tubing kit
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Requires licensed HVAC installer
Complete system requires the purchase of the model shown in the Related Products section
R-410A refrigerant
Inverter Compressor Technology
Auto / Cool / Fan / Dehumidify / Sleep / Timer / Circulaire™ modes
Full-function wireless remote
Uses 16' or 32' field supplied tubing kit
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 9 in |
| Approximate Shipping Weight | 42 lb |
| Net Weight | 29 lb |
| Overall Height | 12 13/16 in |
| Overall Width | 40 3/16 in |
Dimensions & Weight
| Width | 40.19 in. |
| Height | 12.81 in. |
| Length | 9 in. |
| Weight | 29 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 45.19 in. |
| Shipping Height | 17.81 in. |
| Shipping Length | 14 in. |
| Shipping Weight | 69 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 69 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.68 ft³ |
| Dimensional Weight | 33.34 lbs. |
| Total of Cubes | 2.68 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 33.34 lbs. |
FEATURES
| Control Type | Wireless Handheld Remote |
| HSPF Rating | 9.4 |
| Split System Configuration - Outdoor Component | AE0RD20DM |
| Indoor Product Features | Washable Air Filter |
| Refrigerant Type | R410A |
| Air Discharge | Manual Left/Right |
| Filter Type | Slide-Out |
| Temperature Range - Cooling Mode | 61-102 F - Indoor |
| Split System Configuration - Indoor Component | AE1RD20DM |
| Drain Valve | Evaporator Drain Tube |
| High Mount Unit | Yes |
| Temperature Range - Heating Mode | 32 - 86 F - Indoor |
| Thermostat Type | Electronic |
| Temperature Range | 61 - 86 F (Set Point) |
| Heating - Reverse Cycle - Rated Heating Amps - AHAM | 10.7/9.0 |
| Rotary Compressor | Yes |
| Heating - Reverse Cycle - COP | 2.8 |
| Unit Type | Heat / Cool Unit |
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Split-System Settings | Automatic Mode |
| Airflow (cfm) Roomside | 780 |
| Fan Speed Selections | 3 Indoor Unit |
| Split-System Settings | Timer Mode |
| Air Discharge | Automatic Up/Down |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Fan Speed Selections | 3 Heating |
| Indoor Product Features | 1 Temperature Increments (°F) |
| Split-System Settings | Quick Cooling Mode |
| Split-System Settings | Cool Mode |
| Split-System Settings | Fan Only Mode |
| Split-System Settings | Dehumidifier Mode |
| Split-System Settings | Sleep Mode |
| Split-System Settings | Emergency Mode (Without Remote) |
| Split-System Settings | Heat Mode |
| Split-System Settings | 24 Hr. Timer (Delay Start/Pre-Set Stop) |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 10.3/8.7 |
| Power Connection | Direct Wire |
| Heating - Reverse Cycle - Watts | 2300 |
| Sound Level (Max) | 46 dBA |
| Cooling - Watts | 2110 |
| Voltage/Hertz/Phase | 230-208/60/1 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 5-Year Sealed System |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 9.6 |
| Heating - Reverse Cycle - BTUH | 20800 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 9.4 |
| Heating - Reverse Cycle - BTUH - AHAM - H.P. | 19,650 |
| Cooling BTUH (MAX) | 19,250 Btu |
APPEARANCE
| Color Appearance | Light Cool Gray |
ECONOMICAL / QUIET
| Sound Level (dBA) | 46 dBA (Max) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









