Split System Heat Pump - Outdoor unit - AE0RD10AM
Split System Heat Pump - Outdoor unit
Model: AE0RD10AM






Split System Heat Pump - Outdoor unit
Model: AE0RD10AM
Key Features
Requires licensed HVAC installer
Complete system requires the purchase of the model shown in the Related Products section
R-410A refrigerant
Inverter Compressor Technology
Auto / Cool / Fan / Dehumidify / Sleep / Timer / Circulaire™ modes
Full-function wireless remote
Uses 16' or 32' field supplied tubing kit
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Requires licensed HVAC installer
Complete system requires the purchase of the model shown in the Related Products section
R-410A refrigerant
Inverter Compressor Technology
Auto / Cool / Fan / Dehumidify / Sleep / Timer / Circulaire™ modes
Full-function wireless remote
Uses 16' or 32' field supplied tubing kit
Certifications
California Prop 65
Specifications
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 5-Year Sealed System |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Dimensions & Weight
| Width | 33.38 in. |
| Height | 21.25 in. |
| Length | 12.63 in. |
| Weight | 82 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 38.38 in. |
| Shipping Height | 26.25 in. |
| Shipping Length | 17.63 in. |
| Shipping Weight | 122 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 122 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 64.42 lbs. |
| Total of Cubes | 5.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 64.42 lbs. |
FEATURES
| Control Type | Wireless Handheld Remote |
| HSPF Rating | 8.3 |
| Split System Configuration - Outdoor Component | AE0RD10AM |
| Refrigerant Type | R410A |
| Filter Type | Slide-Out |
| Temperature Range - Cooling Mode | 50-120 F - Outdoor |
| Split System Configuration - Indoor Component | AE1RD10AM |
| Temperature Range - Heating Mode | 5 - 86 F - Outdoor |
| Thermostat Type | Electronic |
| Temperature Range | 61 - 86 F (Set Point) |
| Heating - Reverse Cycle - Rated Heating Amps - AHAM | 18.0 |
| Outdoor Product Features (Split-Systems) | Corrosion Protection |
| Rotary Compressor | Yes |
| Heating - Reverse Cycle - COP | 2.4 |
| Unit Type | Heat / Cool Unit |
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Split-System Settings | Automatic Mode |
| Fan Speed Selections | 3 Heating |
| Split-System Settings | Timer Mode |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Split-System Settings | Quick Cooling Mode |
| Split-System Settings | Cool Mode |
| Split-System Settings | Fan Only Mode |
| Split-System Settings | Dehumidifier Mode |
| Split-System Settings | Sleep Mode |
| Split-System Settings | Emergency Mode (Without Remote) |
| Split-System Settings | Heat Mode |
| Split-System Settings | 24 Hr. Timer (Delay Start/Pre-Set Stop) |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 95 lb |
| Net Weight | 82 lb |
| Overall Depth | 12 5/8 in |
| Overall Height | 21 1/4 in |
| Overall Width | 33 3/8 in |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 16.0 |
| Power Connection | Direct Wire |
| Heating - Reverse Cycle - Watts | 1550 |
| Sound Level (Max) | 53 dBA |
| Cooling - Watts | 1280 |
| Voltage/Hertz/Phase | 115/60/1 |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 8.1 |
| Heating - Reverse Cycle - BTUH | 11500 |
| Heating - Reverse Cycle - BTUH - AHAM - H.P. | 9200 |
| Cooling BTUH (MAX) | 10,000 Btu |
APPEARANCE
| Case Color | Galvanized Steel |
| Color Appearance | Light Cool Gray |
ECONOMICAL / QUIET
| Sound Level (dBA) | 53 dBA (Max) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









