3.2 Cu. Ft. Super Capacity Washer - WDSR2080DWW
3.2 Cu. Ft. Super Capacity Washer
Model: WDSR2080DWW






3.2 Cu. Ft. Super Capacity Washer
Model: WDSR2080DWW
Key Features
Rotary electromechanical controls
Two pulsed wash / spin speed combinations
Eight wash cycles
Bleach dispenser
Three water levels
FlexCare™ agitator
Quiet-By-Design
Color lid instructions
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Rotary electromechanical controls
Allow fast, easy cycle selection
Two pulsed wash / spin speed combinations
Alternate between high and low speeds for better clothes care
Eight wash cycles
Convenient, preprogrammed settings for your everyday fabrics
Bleach dispenser
Automatically mixes bleach with wash water for proper bleaching action
Three water levels
Minimize water waste
FlexCare™ agitator
Provides gentle, yet effective washing action
Quiet-By-Design
Engineered for quiet operation
Color lid instructions
Offers easy-to-follow clothing care tips
Rinse and spin
A fast, convenient way to remove odors and residue from items like swimsuits and towels
Spin only
"Spin-dries" wet clothes like beach towels and swimsuits
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 152 lb |
| Net Weight | 142 lb |
| Overall Depth | 25 1/2 in |
| Height Needed for Lid to Raise 90 Degrees | 51 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.5 in. |
| Weight | 142 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.5 in. |
| Shipping Weight | 182 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 182 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
| Total of Cubes | 16.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
FEATURES
| Control Type | Rotary-Mechanical |
| Water Levels | 3 |
| Whites Cycle | Heavy, Medium and Light Soil |
| Washer Cycles | Spin Only |
| Dispenser | Bleach |
| Wash/Spin Speed Combinations | 2 |
| Number of Cycles | 8 |
| Agitator Type | FlexCare™ |
| Wash/Rinse Temperatures | 3 |
| Style | Top-Loading |
| Additional Washer Features | Color Lid Instructions |
| Casuals Cycle | Light Soil (Pulsed) |
| Additional Washer Features | Front Serviceable |
| Casuals Cycle | Medium Soil (Pulsed) |
| Additional Washer Features | Auto Balance Suspension System |
| Additional Washer Features | Fill and Drain Hoses Included |
| Casuals Cycle | Heavy Soil (Pulsed) |
| Washer Cycles | Quick Rinse |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
CAPACITY
| Wash Basket Type | PermaTuf® II |
| Total Capacity (cubic feet) | 3.2 cu ft |
| Unit Capacity | Super |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









