5.5 cu. ft. Extra-Large Capacity Smart Top Load Washer with Super Speed Wash in Ivory - WA55A7300AEUS
5.5 cu. ft. Extra-Large Capacity Smart Top Load Washer with Super Speed Wash in Ivory
Model: WA55A7300AEUS



















5.5 cu. ft. Extra-Large Capacity Smart Top Load Washer with Super Speed Wash in Ivory
Model: WA55A7300AEUS
Current Rebates
Key Features
Fit more for fewer loads
Control in the palm of your hand
Pretreat with a push of a button
More water when you need it most
Quiet washing anytime, any place
Easy to troubleshoot
Swirl+ Tub Interior
Keep your washer fresh and clean
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Fit more for fewer loads
Fewer loads, less time in the laundry room, and more time doing the things you love.
Control in the palm of your hand
Wi-Fi connected so you can receive end of cycle alerts, remotely start or stop your drying, schedule cycles on your time, and more, right from your smartphone with the SmartThings App.*
Pretreat with a push of a button
A built-in water faucet lets you easily pretreat soiled or heavily stained clothes with a press of a button. Scrub items right inside your washer, no laundry room sink needed.
More water when you need it most
Maximize the water level used during your washing cycle by selecting the Deep Fill option* before starting your laundry. Deep Fill automatically adds extra water at the right time to ensure that all your items are thoroughly soaked.
Quiet washing anytime, any place
Do your laundry without disturbing anyone at any time and in any place. Innovative Vibration Reduction Technology+ reduces noise and vibration for quiet washing.
Easy to troubleshoot
Easy troubleshooting from the convenience of your smartphone.* Smart Care interacts with your washer and dryer to perform an immediate diagnosis and offer quick solutions.
Swirl+ Tub Interior
Improved tub pattern extracts more water more quickly during the rinsing cycle and prevents fabrics from snagging during washing.
Keep your washer fresh and clean
Keep your washer tub fresh and clean. Self Clean will notify you every 20 wash cycles when it is time for a cleaning.
Soft-Close Lid
The premium Soft-Close Lid keeps you and your family protected by closing safely, gently and quietly.
Easier use, for everyone
Aiding the visually and hearing impaired, your washer and dryer now features audio assistance, playing a different sound for each option, and braille right next to key control panel buttons.
Stainless Steel Pulsator
Premium material and design that is more durable and scratch resistant.
12 Preset Washing Cycles
More cycles to cover almost every washing need for your active family.
Perfect pair
Samsung washers and dryers team up to make light work of laundry day, while looking great in your laundry room.
Get Ready for Delivery
Check to make sure your appliance will fit and that your home is accessible for delivery.
ENERGY STAR® Certified
ENERGY STAR® Certified,* so you can save money by using less energy without sacrificing performance or functionality.
The New, Improved White
Samsung’s new premium ivory finish marries a timeless color with a sophisticated design, never before seen in laundry. Ivory is the latest offering in a palette of colors perfect to complement today’s design trends.
Wash a full load in 28 minutes
Wash a full load of laundry in just 28 minutes,* without sacrificing cleaning performance.
20-Year Warranty
Purchase Samsung Washers with confidence and receive a 20-year warranty on the Digital Inverter Motor.1
#1 in Customer Satisfaction
Samsung was ranked #1 in Customer Satisfaction with Top Mount Refrigerators in the J.D. Power Appliance Satisfaction Study, 4 years in a row.Ψ
Best in Class Dryers. #1 in Customer Satisfaction & Service Experience.††
Samsung achieved best-in-class rankings for Dryers, and top scores for Overall Customer Satisfaction, Features and Performance. Samsung also earned top rankings for Service Experience — excelling in the key areas of Ease, Assistance, Timeliness, and Repair.
KBB readers choice award
Samsung is ranked a top Laundry appliance brand by KBB readers.
Specifications
Key Features
| Super Speed | 28 Minutes |
| Vibration Reduction Technology™ | Yes |
| 20-Year Warranty | Yes |
| KBB Readers Choice Award | Yes |
| Impeller/Agitator | Impeller |
Standard Features
| Number of Preset Wash Cycles | 12 |
| Deep Fill | Yes |
| Motor Power | Digital Inverter Motor |
| Spin Speeds | 5 |
| Controls Display | 18:88 LED |
| Child Lock | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Power Source | Electric |
| Remaining Time Display | Yes |
| Door Safety | Yes |
| Temperature Levels | 5 |
| Soft Close Lid | Yes |
| Tub Interior | Swirl+ |
| Active WaterJet | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Voice Compatible | Bixby, Amazon Alexa, Google Assistant |
| Total Capacity (cu. ft.) | 5.5 cu. ft. |
| Number of Wash Options | 10 |
Control Panel
| Integrated Controls | Yes |
Wash Cycles
| Eco Cold Wash | Yes |
| Normal | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Bedding / Waterproof | Yes |
| Activewear | Yes |
| Wool | Yes |
| Quick Wash | Yes |
| Rinse + Spin | Yes |
| Delicates | Yes |
| Whites | Yes |
| Colors | Yes |
| Deep Wash | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Downloaded | Yes |
| Denim | Yes |
| Power Rinse | Yes |
Wash Options
| Spin Only | Yes |
| Super Speed | Yes |
| Sound On / Off | Yes |
| Smart Control | Yes |
| Pre-Soak | Yes |
| Delay End | Yes (24 hrs.) |
| Deep Fill | Yes |
| Fabric Softener | Yes |
| Smart Care | Yes |
| Child Lock | Yes |
Fabric Care
| Water Temperature Setting | Yes |
| Swirl+ Interior Drum | Yes |
| Wash Cycles | 12 |
| Wash Options | 10 |
Soil Levels
| Heavy | Yes |
| Medium Heavy | Yes |
| Normal | Yes |
| Medium Low | Yes |
| Light | Yes |
Temperature Levels
| Hot | Yes |
| Warmer | Yes |
| Warm | Yes |
| Cool | Yes |
| Cold | Yes |
Spin Speeds
| High | Yes |
| Medium High | Yes |
| Medium | Yes |
| Low | Yes |
| Extra Low | Yes |
| No Spin | Yes |
| Maximum Spin Speed | 750 RPM |
Detergent
| Bleach | Yes |
| Main | Yes |
| Fabric Softener | Yes |
Quiet Performance
| Vibration Reduction Technology™ | Yes |
| Vibration Reduction Technology + | 120V / 60Hz |
Power
| DOE Energy Factor (lb/kWh) | 120 |
| Ampere | 15 Amps |
Energy Usage
| Energy Consumption | 120 KWh/ Year |
| Energy Guide Label | 120 kWh/Year |
| IMEF | 2.06 |
| IWF | 4.3 |
| Energy Gallons / Year | 6926 |
Electrical Ratings
| Cycle Time (AHAM 8lbs) | 56 Min |
| Cycle Time (Super Speed) | 28 Min |
Dimensions
| Washer Capacity (cu. ft.) | 5.5 |
| Product Dimensions (W x H x D) | 27.5" W X 45.8" H X 29.4" D |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 30.1" W X 47.6" H X 31.2" D |
| Width Standard (27"-27.5") | Yes |
| Height (decimal) | 45.8125 |
| Width (decimal) | 27.5625 |
| Depth (decimal) | 29.4375 |
Weight
| Shipping Weight (lbs.) | 143.3 lbs |
| Product Weight (lbs.) | 134.5 lbs. |
Design
| Color | Ivory |
| Display Color (LED) | Ice Blue |
| Display Type | 18:88 LED |
| Door Type | Euro Deep Gray |
| Drum Light | Yes |
Warranty
| Three (3) Year Stainless Steel Tub (Part Only) | Yes |
| 20-Year Direct Drive Motor | Yes |
| 10-Year Direct Drive Motor (Part Only) | Yes |
| Twenty (20) years: Limited to "U.S.-assembled" washers only | Yes |
Awards and Certificates
| J.D. Power Awards | Yes |
| Renewable Energy | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 27.5 in. |
| Height | 45.8 in. |
| Length | 29.4 in. |
| Weight | 134.5 lbs. |
| Shipping Weight (lbs.) | 143.3 lbs |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 30.1" W X 47.6" H X 31.2" D |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 30.1 in. |
| Shipping Height | 47.6 in. |
| Shipping Length | 31.2 in. |
| Shipping Weight | 143.3 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 143.3 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 266.4 lbs. |
| Total of Cubes | 21.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 266.4 lbs. |
Matching Dryer
| Electric Dryer | DVE55A7300E/A3 |
| Gas Dryer | DVG55A7300E/A3 |
Where to Buy Samsung Appliances in Cuba.









