5.4 cu. ft. Top Load Washer with Active WaterJet - WA54R7200AVUS
5.4 cu. ft. Top Load Washer with Active WaterJet
Model: WA54R7200AVUS
















5.4 cu. ft. Top Load Washer with Active WaterJet
Model: WA54R7200AVUS
Current Rebates
Key Features
Active WaterJet
Deep Fill
Smart Care
Large 5.4 cu. ft. Capacity
Vibration Reduction Technology
ENERGY STAR Certified
Large 5.4 cu. ft. Capacity
Active WaterJet
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Active WaterJet
Built-in water faucet lets you easily pretreat soiled or stained clothes with a press of a button.
Deep Fill
Choose to maximize the water level used during the washing cycle. Deep Fill automatically adds extra water at the right time to ensure that all your items are thoroughly soaked.
Smart Care
Easy troubleshooting from the convenience of your smartphone.*
Large 5.4 cu. ft. Capacity
Fewer loads means less time in the laundry room and more time for you.
Vibration Reduction Technology
ENERGY STAR Certified
Large 5.4 cu. ft. Capacity
Fewer loads means less time in the laundry room and more time for you.
Active WaterJet
Built-in water faucet lets you easily pretreat soiled or stained clothes with a press of a button.
Deep Fill
Choose to maximize the water level used during the washing cycle. Deep Fill automatically adds extra water at the right time to ensure that all your items are thoroughly soaked.
Smart Care
Easy troubleshooting from the convenience of your smartphone.*
VRT Plus Technology
Reduces noise and vibration for quiet washing.
Self Clean
Keeps your washer tub fresh and clean.
Soft-Close Lid
Closes smoothly, safely, and quietly.
ENERGY STAR Certified
ENERGY STAR Certified,* so you can save money by using less energy without sacrificing performance or functionality.
Accessibility (AUI, Braille)
Designed for easy use for everyone.
Swirl+ Tub Interior
Improved tub pattern extracts more water more quickly.
Perfect Pair
Samsung washers and dryers team up to make light work of laundry day, while looking great in your laundry room.
Get Ready for Delivery
Check to make sure your appliance will fit and that your home is accessible for delivery.
Specifications
Key Features
| Vibration Reduction Technology™ | Yes |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
Standard Features
| Total Capacity (cu. ft.) | 5.4 cu. ft. |
| Deep Fill | Yes |
| Number of Preset Wash Cycles | 10 |
| Motor Power | Direct Drive |
| Spin Speeds | 5 |
| Number of Wash Options | 7 |
| Child Lock | Yes |
| Power Source | Electric |
| Remaining Time Display | Yes |
| Temperature Levels | 5 |
| EZ Drawer Dispenser | Yes |
| Soft Close Lid | Yes |
| EZ Door (Damping) | Yes |
| Swirl Interior Drum | Yes |
| Tub Interior | Swirl+ |
| Active WaterJet | Yes |
Control Panel
| Integrated Controls | Yes |
Wash Cycles
| Normal | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Permanent Press | Yes |
| Bedding / Waterproof | Yes |
| Quick Wash | Yes |
| Rinse + Spin | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Delicates | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Brilliant Whites | Yes |
| Whites | Yes |
Wash Options
| Smart Care | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Pre-Soak | Yes |
| Delay End | Yes |
| Deep Fill | Yes |
| Alarm Off | Yes |
| Fabric Softener | Yes |
Fabric Care
| Wash Cycles | 10 |
| Wash Options | 7 |
| Water Temperature Setting | Yes |
| Swirl Interior Drum | Yes |
Soil Levels
| Heavy | Yes |
| Medium Heavy | Yes |
| Normal | Yes |
| Medium Low | Yes |
| Light | Yes |
Temperature Levels
| Hot | Yes |
| Warmer | Yes |
| Warm | Yes |
| Cool | Yes |
| Cold | Yes |
Spin Speeds
| High | Yes |
| Medium High | Yes |
| Medium | Yes |
| Low | Yes |
| No Spin | Yes |
Detergent
| Bleach | Yes |
| Main | Yes |
| Fabric Softener | Yes |
Quiet Performance
| Vibration Reduction Technology™ | Yes |
Power
| Voltage / Frequency | 120V / 60Hz |
| Ampere | 15 Amps |
Energy Usage
| IMEF | 2.06 |
| IWF | 4.3 |
| Energy Guide Label | 120 |
| Energy Gallons / Year | 6,799 |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
Electrical Ratings
| Cycle Time (AHAM 8lbs) | 56 min |
Design
| Color | Fingerprint Resistant Black Stainless Steel |
| Display Color (LED) | Ice Blue |
| Display Type | LED |
| Door Type | Tinted |
Warranty
| One (1) Year Parts and Labor | Yes |
| Three (3) Year Stainless Steel Tub (Part Only) | Yes |
| 10-Year Direct Drive Motor | Yes |
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Matching Dryer
| Electric Dryer | DVE54R7200V/A3 |
| Gas Dryer | DVG54R7200V/A3 |
Awards and Certifications
| J.D. Power Awards | #1 in Customer Satisfaction with Front Load Washers, Top Load Washers and Dryers |
Awards and Certificates
| J.D. Power Awards | Yes |
| Renewable Energy | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 27.5 in. |
| Height | 44.6 in. |
| Length | 29.4 in. |
| Weight | 132 lbs. |
| Shipping Weight | 141 lbs. |
| Shipping Dimensions | 30.1" W x 46.9" H x 31.2" D |
| Shipping Dimensions | 30.1" W x 46.9" H x 31.2" D |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 30.1 in. |
| Shipping Height | 46.9 in. |
| Shipping Length | 31.2 in. |
| Shipping Weight | 141 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 141 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.87 ft³ |
| Dimensional Weight | 259.42 lbs. |
| Total of Cubes | 20.87 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 259.42 lbs. |
Where to Buy Samsung Appliances in Cuba.









