4.4 cu. ft. Top Load Washer with ActiveWave™ Agitator and Soft-Close Lid in White - WA44A3205AWA4
4.4 cu. ft. Top Load Washer with ActiveWave™ Agitator and Soft-Close Lid in White
Model: WA44A3205AWA4
















4.4 cu. ft. Top Load Washer with ActiveWave™ Agitator and Soft-Close Lid in White
Model: WA44A3205AWA4
Current Rebates
Key Features
Large 4.4 cu. ft. Capacity
Vibration Reduction Technology+
Extra High Water Level
Fit more for fewer loads
A powerful, yet peaceful clean
Quiet washing anytime, any place
Extra water when you need it most
Keep your washer fresh and clean
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Large 4.4 cu. ft. Capacity
Vibration Reduction Technology+
Extra High Water Level
Fit more for fewer loads
Fewer loads, less time in the laundry room, and more time doing the things you love.
A powerful, yet peaceful clean
Samsung’s ActiveWave™ Agitator is designed to reduce noise, vibration, and tangling while delivering powerful cleaning.
Quiet washing anytime, any place
Do your laundry without disturbing anyone at any time and in any place. Innovative Vibration Reduction Technology+ reduces noise and vibration for quiet washing.
Extra water when you need it most
Ensure that all of your items are thoroughly soaked by selecting Extra High Water Level before starting your laundry.
Keep your washer fresh and clean
Keep your washer tub fresh and clean. Self Clean will notify you every 20 wash cycles when it is time for a cleaning.
Easy to troubleshoot
Easy troubleshooting from the convenience of your smartphone.* Smart Care interacts with your washer and dryer to perform an immediate diagnosis and offer quick solutions.
Diamond Drum Interior
The diamond drum interior has smaller water holes to prevent fabrics from snagging and being damaged, helping to extend clothing life.
Get Ready for Delivery
Check to make sure your appliance will fit and that your home is accessible for delivery.
Perfect Pair
Samsung washers and dryers team up to make light work of laundry day, while looking great in your laundry room.
ActiveWave™ Agitator
Specifications
Standard Features
| Total Capacity (cu. ft.) | 4.4 cu. ft. |
| Number of Preset Wash Cycles | 8 |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Power Source | Electric |
| Remaining Time Display | Yes |
| Door Safety | Yes |
| Temperature Levels | 5 |
| Tub Interior | Diamond |
| Soft Close Lid | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Motor Power | AC Motor |
Wash Cycles
| Heavy Duty | Yes |
| Bedding / Waterproof | Yes |
| Normal | Yes |
| Rinse + Spin | Yes |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| Self Clean | Yes |
Wash Options
| Extra Rinse | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Smart Care | Yes |
| Child Lock | Yes |
Fabric Care
| Diamond Drum Design | Yes |
| Wash Cycles | 8 |
| Wash Options | 4 |
| Water Temperature Setting | 5 |
Soil Levels
| Heavy | Yes |
| Normal | Yes |
| Light | Yes |
Temperature Levels
| Hot | Yes |
| Warm | Yes |
| Cool | Yes |
| Cold | Yes |
| Less Warm | Yes |
Water Level
| High | Yes |
| Medium | Yes |
| Extra High | Yes |
| Low | Yes |
| Auto Level | Yes |
Detergent
| Bleach | Yes |
| Main | Yes |
| Fabric Softener | Yes |
Power
| Ampere | 15 |
| Voltage/Frequency | 120V / 60Hz |
Energy Usage
| IMEF | 1.57 |
| IWF | 6.5 |
| Energy Gallons / Year | 8341 |
| Energy Guide Label | 240 kWh/Year |
Electrical Ratings
| Cycle Time (AHAM 8lbs) | 66 Min |
Design
| Color | White |
| Display Color (LED) | Red |
| Display Type | 18:88 LED |
| Door Type | Tinted |
Warranty
| Three (3) Year Stainless Steel Tub (Part Only) | Yes |
| Five (5) Year Washing Motors Part (Part Only) | Yes |
Matching Dryer
| Electric Dryer | DVE45T3200W/A3 |
| Gas Dryer | DVG45T3200W/A3 |
Key Features
| Impeller/Agitator | Agitator |
| KBB Readers Choice Award | Yes |
Spin Speeds
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
Dimensions
| Width Standard (27"-27.5") | Yes |
| Washer Capacity (cu. ft.) | 4.4 |
| Product Dimensions (W x H x D) | 27" W x 44 H x 29.3" D |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 29.5" W x 46.5" H x 31" D |
| Width (decimal) | 27 |
| Width (extra) | + 3 inches for open door |
| Height (decimal) | 44 |
| Height (extra) | + 2 inches for ventilation |
| Depth (decimal) | 29.31 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 44 in. |
| Length | 29.3 in. |
| Weight | 130.1 lbs. |
| Shipping Weight | 141.1 lbs. |
| Shipping Weight (lbs.) | 141.1 lbs. |
| Shipping Dimensions | 29.5" W x 46.5" H x 31" D |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 29.5" W x 46.5" H x 31" D |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.5 in. |
| Shipping Height | 46.5 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 141.1 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 141.1 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.14 ft³ |
| Dimensional Weight | 250.42 lbs. |
| Total of Cubes | 20.14 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 250.42 lbs. |
Awards and Certifications
| J.D. Power Awards | Yes |
Where to Buy Samsung Appliances in Cuba.









