3.7 cu. ft. Top Load Washer with Auto Load Sensing - MLTW37A1BWW
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
3.7 cu. ft. Top Load Washer with Auto Load Sensing
Model: MLTW37A1BWW














+4more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
3.7 cu. ft. Top Load Washer with Auto Load Sensing
Model: MLTW37A1BWW
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Specifications
Specifications
Product Details
| Soil Level Selection | N/A |
| Pulsator Type | Agitator |
| Product Height | 41.3 in |
| Look Through Lid | Yes |
| Motor | UM |
| Product Weight | 114.4 lbs |
| Water Level Selection | Auto |
| Efficiency Certification | DOE |
| Auto Unbalancing Detection | Yes |
| Digital Display | N/A |
| Liquid Detergent Dispenser | Yes |
| Warranty | 2 Years Limited |
| Top Lid Material | Glass |
| Color | White |
| Soft Close Lid | Yes |
| Memory Of Power Interrupt | Yes |
| Type | top load washers |
| Model Number | MLTW37A1BWW |
| Adjustable Leg | 2(Front) |
| Detergent Dispenser | Yes |
| End Of Cycle Signal | Yes |
| Number Of Cycles | 12 |
| UPC | 840296506776 |
| Remaining Time Display | N/A |
| Spin Noise | 77 dBA |
| Wash Noise Level | 64 dBA |
| Product Width | 25.2 in |
| Bleach Dispenser | Yes |
| Temperature Selection | 4 |
| Water Level Control | Auto |
| Cycle Selection | Spin only,Tub clean,Heavy duty,Whites,Active wear,Normal/Colors,Casual,Quick wash,Bulky,Delicates,Towels,Rinse&Spin |
| Delay | N/A |
| Error Alarm | Yes |
| Lid Lock | Yes |
| Rated Power Supply | 120 W |
| Auto-power Off | Yes |
| Product Depth | 27 in |
| Cabinet Material | Painted Steel |
| Child Lock | Yes |
| Softener Dispenser | Yes |
| Options | Temperature, Extra Rinse, Water level, Child Lock |
| Lid Switch, Magnet | Yes |
| Cycle Status Lights | Yes |
| Safety Certification | UL |
Where to Buy Midea Appliances in Cuba.










