3.3 DOE cu. ft. capacity Extra Action basket - GTWP2000MWW
3.3 DOE cu. ft. capacity Extra Action basket
Model: GTWP2000MWW











3.3 DOE cu. ft. capacity Extra Action basket
Model: GTWP2000MWW
Key Features
Dual-Action Agitator
Rotary electromechanical controls
2 wash / spin speed combinations
14 wash cycles
Bleach and fabric softener dispensers
3 water levels
3 wash / rinse temperatures
630 RPM spin speed
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Dual-Action Agitator
Provides gentle, dual-wash action
Rotary electromechanical controls
Make it simple to set cycles
2 wash / spin speed combinations
Speeds are matched to fabric type for great clothes care
14 wash cycles
Multiple cycles are designed to specifically handle various fabrics and soils
Bleach and fabric softener dispensers
Solutions are automatically mixed with wash water for bright, soft-to-the-touch results
3 water levels
Allows user to match the water level to each load of wash
3 wash / rinse temperatures
Allow you to select the right temperature for better wash results and longer fabric life
630 RPM spin speed
Fast spin speeds remove water efficiently and minimize dry times
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 155 lb |
| Net Weight | 145 lb |
| Overall Depth | 25 1/2 in |
| Height Needed for Lid to Raise 90 Degrees | 51 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.5 in. |
| Weight | 145 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.5 in. |
| Shipping Weight | 185 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 185 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
| Total of Cubes | 16.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
FEATURES
| Wash Mechanism | Agitator |
| Control Type | Rotary Electromechanical |
| Water Levels | 3 |
| Dark Colors | Rinse & Spin |
| Washer Options/Settings | Fabric Softener/ Clean Rinse |
| Rinse System | WaterSaver Rinse |
| Dispenser | Fabric Softener |
| Wash/Spin Speed Combinations | 2-Pulsed |
| Maximum Spin Speed | 630 RPM |
| Number of Cycles | 14 |
| Agitator Type | Dual-action agitator |
| Wash/Rinse Temperatures | 3 |
| Style | Top-Loading |
| Additional Washer Features | Front Serviceable |
| Casuals Cycle | Light Soil |
| Cottons Cycle | Heavy Soil |
| Additional Washer Features | Galvanized Steel Cabinet |
| Cottons Cycle | Rinse & Spin |
| Casuals Cycle | Rinse & Spin |
| Additional Washer Features | Color Lid Instructions |
| Casuals Cycle | Heavy Soil |
| Casuals Cycle | Medium Soil |
| Cottons Cycle | Medium Soil |
| Cottons Cycle | Light Soil |
| Cottons Cycle | Extra Light Soil |
| Dark Colors | Heavy/Medium/Light/Extra Light Soil |
| Dispenser | Bleach |
POWER / RATINGS
| Motor Speeds | 1 Speed |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Extra Action Basket |
| Total Capacity (cubic feet) | 3.3 cu ft |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









