4.5 cu. ft. Capacity Front Load Washer with Steam - YFW450SSMWW
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
4.5 cu. ft. Capacity Front Load Washer with Steam
Model: YFW450SSMWW

This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
4.5 cu. ft. Capacity Front Load Washer with Steam
Model: YFW450SSMWW
Description
Penetrates deep into fabric fibers, loosening stains like tomato and grass, yet protecting your fabrics.Provides a quick wash for lightly soiled items that are needed in a hurry.39 3/4 H x 27 W x 33 1/2 D
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Specifications
Specifications
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.5 cu ft |
| Wash Basket Type | Stainless Steel - Tilted |
FEATURES
| Adaptive Capabilities | Automatic Temperature Control |
| Adaptive Capabilities | Auto-Load Sensing |
| Adaptive Capabilities | Adaptive Spin |
| Additional Washer Features | Front Serviceable |
| Control Type | Rotary-Electronic w/LEDs |
| Dispenser | Detergent (Liquid/Powder) Timed Flow Through |
| Dispenser | Bleach Timed Flow Through |
| Dispenser | Fabric Softener Timed Flow Through |
| Dispenser | PreWash |
| Front Serviceable | Yes |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Maximum Spin Speed | 1300 RPM |
| Number of Cycles | 10 |
| Optional Soil Levels | Extra Heavy |
| Optional Soil Levels | Heavy |
| Optional Soil Levels | Normal |
| Optional Soil Levels | Light |
| Optional Soil Levels | Extra Light |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Spin Speeds | 5 |
| Stain Removal Guide | Yes |
| Steam | Yes |
| Steam Assist | Yes |
| Style | Front-Loading |
| Vibration Control | Yes |
| Wash/Rinse Temperatures | 5 |
| Washer Control Features | Digital Cycle Countdown |
| Washer Control Features | LED Indicators |
| Washer Control Features | Cycle Status Indicators |
| Washer Control Features | Control Lock |
| Washer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Washer Control Features | Add Garment |
| Washer Cycles | Normal |
| Washer Cycles | Whites |
| Washer Cycles | Delicates/Hand Wash |
| Washer Cycles | Bulky/Bedding |
| Washer Cycles | Sanitize |
| Washer Cycles | Quick Wash |
| Washer Cycles | Active Wear |
| Washer Cycles | Rinse + Spin |
| Washer Cycles | Towels & Sheets |
| Washer Cycles | Basket Clean |
| Washer Options/Settings | 2nd Rinse |
| Washer Options/Settings | Extra Rinse |
| Washer Options/Settings | Time Saver |
| Washer Options/Settings | Delay Wash |
| Washer Options/Settings | Tumble Care |
| Washer Options/Settings | PreWash |
| Washer Options/Settings | My Cycle |
| Washer Options/Settings | Steam |
| Washer Options/Settings | Stain Removal Guide |
| Water Heater | Yes |
| Water Levels | Load-Sensing Adaptive Fill |
| Water Temp System | PerfecTemp Deluxe |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
| Door Style | See-Thru Glass |
| Handle | White Pocket Handle Door |
| Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In, Pedestal |
| Trim/Accents | Chrome Accents |
| Trim/Accents | Chrome Knob |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 249 lb |
| Depth with Door Open 90° | 50 7/8 in |
| Net Weight | 245 lb |
| Overall Depth | 33 1/2 in |
| Overall Height | 39 3/4 in |
| Overall Width | 27 in |
POWER / RATINGS
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
| Motor Speeds | Variable |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
ACCESSORIES
| Optional Pedestal Accessory | SBSD137HWW (Sold Separately) |
| Optional Stacking Kit | GEFLSTACK (sold separately) |
| Fill Hose | WH41X10207 (sold separately) |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
Where to Buy GE Appliances in Cuba.








