Front Load Washer with Extra Power and 12-Hr Fresh Spin™ option - 4.5 cu. ft. - MHW5630MBK
Front Load Washer with Extra Power and 12-Hr Fresh Spin™ option - 4.5 cu. ft.
Model: MHW5630MBK












360 View
Front Load Washer with Extra Power and 12-Hr Fresh Spin™ option - 4.5 cu. ft.
Model: MHW5630MBK
Current Rebates
Key Features
Cycle Memory
Internal Heater
American Pride
An American Company for Over 100 Years
Direct Drive Motor
Stainless Steel Wash Basket
Extra Power
Quick Wash Cycle
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Cycle Memory
Customize each cycle the way you want with Cycle Memory, which stores your last setting choices and applies those options the next time you use that cycle.
Internal Heater
An internal heater gives detergent a powerful boost, helping it to work harder against stubborn stains with increased water temperature.
American Pride
We take pride in building strong, reliable appliances for your home. These washers are proudly assembled by hard-working employees in Clyde, Ohio.
An American Company for Over 100 Years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years
Direct Drive Motor
The direct drive motor not only has the power to handle large loads, but also is backed by our 10-year limited parts warranty.* *Visit maytag.com for warranty details.
Stainless Steel Wash Basket
The stainless steel wash basket is designed for years of washes and built with sturdy materials to last for the long haul. It's also backed by our 10-year limited parts warranty**Visit maytag.com for warranty details.
Extra Power
The Extra Power button boosts stain fighting on any wash cycle with an intense pre-wash and extra agitation so you can walk away while stains wash away.
Quick Wash Cycle
Strapped for time? Using extra high-spin speeds, the Quick Wash cycle cleans small, lightly soiled loads in 15 minutes.* Get clean clothes fast by pairing it with the Quick Dry cycle on matching Maytag® dryers.*Based on a 3-lb load.
Steam Option
Steam permeates deep into fibers for potent cleaning action. Combine with the Extra Power button or use on select cycles to help fight stubborn stains.
Wrinkle Control Cycle
The Wrinkle Control cycle is specially designed to help prevent wrinkles with warm water and low spin speeds.
4.5 cu. ft. Capacity
Tackle extra large loads with 4.5 cu. ft. capacity, enough space to clean 29 towels at once.
Late Add Feature
Forget to add something to your load? Simply press the start button to pause the washer and add in last minute items.
10-Year Limited Parts Warranty on the Direct Drive Motor and Stainless Steel Wash Basket
We don't just tell you a Maytag® washer will get your clothes clean for years: we confidently back our washers with a 10-year limited parts warranty* on the direct drive motor and stainless steel wash basket. *Visit maytag.com for warranty details.
12 Hr Fresh Spin™ Option
The 12-Hr Fresh Spin™ option guards against wrinkles when loads can't be moved to the dryer right away, thanks to additional tumbling up to 12 hours after the wash cycle ends.
Maytag® Commercial Technology
Maytag® Commercial Technology ensures your appliance is built with commercial-grade parts and works like clockwork year after year. The direct drive motor and stainless steel wash basket are backed by a 10-year limited parts warranty.* *View product warranty for details.
Clean Washer with affresh® Cycle
Deep clean the inside of your washer with the affresh® washing machine cleaner tablet or liquid chlorine bleach. Just run the affresh® cycle approximately every 30 washes to ensure your machine stays clean.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Details
| Internal Heater | Yes |
| Maytag Commercial Components | Washer Motor and Basket |
| Stackable | Yes |
| Water Faucet | No |
| LED Color | White |
| Lid/Door Lock | Yes |
| Pedestal Options | XHPC155MBK, Yes |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Front |
| Control Type | Knobs |
| Electronic Display Type | Cycle Indicator Lights with Digital Time Remaining |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Feedback-Status Indicators | Add Garment, Control Lock, Door Locked, End of Cycle Signal, Estimated Time Remaining, Sensing, Wash |
| LCD Touch Screen | No |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 10 |
| Washer Cycle Selections | Bulky Items, Clean Washer with affresh, Delicates, Drain & Spin, Heavy Duty, Normal, Quick Wash, Towels, Whites, Wrinkle Control |
Options
| Washer Option Selections | Delay Wash, Extra Power /Boost Option, Extra Rinse, Steam Clean |
Modifiers
| Number of Soil Levels | 4 |
| Number of Wash/Rinse Temperatures | 4 |
| Temperature Selections | Cold, Cool, Hot, Warm |
| Number of Rinse Options | 2 |
| Number of Spin Speeds | 4 |
| Spin Speed Selections | Fast, Medium, Off, Slow |
| Pre Soak | No |
| Delay Start | Yes |
| Number of Washer Options | 9 |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Compliant with feet fully extended |
| UL | Yes |
| Prop 65 | Standard |
| CEE Tier Rating | Tier I |
| Energy Star Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
Electrical
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Volts | 120 |
| Amps | 15 |
Other
| Capacity (DOE) US(Cu Ft) | 4.5 |
| Capacity IEC CAN(FT3,cubic feet) | 5.2 |
| Capacity(FT3,cubic feet) | 4.50 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 38.63 in. |
| Length | 31.31 in. |
| Weight | 250 lbs. |
| Carton Depth | 35 1/4 |
| Carton Height | 39 |
| Carton Width | 29 |
| Gross Weight | 250 |
| Minimum Height | 38 5/8 |
| Net Weight | 240.0 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 51.3125 |
| Depth(IN,inches) | 31.3125 |
| Minimum Height(IN,inches) | 38.6250 |
| Net Weight(LB,pounds) | 210 |
| Carton Depth(IN,inches) | 34.5000 |
| Carton Height(IN,inches) | 39.0000 |
| Carton Width(IN,inches) | 29.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 220 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 43.63 in. |
| Shipping Length | 36.31 in. |
| Shipping Weight | 290 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 290 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 234.96 lbs. |
| Total of Cubes | 18.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 234.96 lbs. |
Exterior Details
| Lid/Door Swing | Left |
| Window | Yes |
Interior Details
| Advanced Vibration Control | No |
| Automated Dispenser | N/A |
| Automatic Load Size Sensing Technology | Yes |
| Dispense System | Detergent, Fabric Softener & Bleach |
| Fan Type | No |
| Motor Drive Type | Direct Drive |
| Out of Balance Sensing | Yes |
| Washer Drum Material | Stainless Steel |
| Dryer Interior Light | No |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Dimensions
| Capacity | 4.5 cu. ft. |
| Capacity (DOE) US | 4.5 cu. ft. |
| Capacity IEC Canada | 5.2 cu. ft. |
| Depth | 31-5/16 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 51-313/1000 in |
| Gross Weight | 250 lbs, 250 lbs |
| Height | 38-5/8 in |
| Minimum Height | 38-5/8 in |
| Net Weight | 240 lbs, 240 lbs |
| Width | 27 in |
Refinements
| Features | ADA Compliant, Extra Power Button, ENERGY STAR® Certified, Steam, Quick Wash Cycle, Late Add |
Installation Considerations
| Hoses Included | 4ft 4in Drain Hose Included |
Features
| Washer Features | ADA Compliant, Built-in Water Faucet, Deep Water Options, ENERGY STAR® Certified, Extra Power Button, Fresh Hold® Option, Late Add, Power™ Impeller, Quick Wash Cycle, Sanitize Cycle, Smart Ca |
Where to Buy Maytag Appliances in Cuba.









