4.9 DOE cu. ft. Capacity Front Load Washer with Steam - GFW480SPKRR
4.9 DOE cu. ft. Capacity Front Load Washer with Steam
Model: GFW480SPKRR


















Product Video

4.9 DOE cu. ft. Capacity Front Load Washer with Steam
Model: GFW480SPKRR
Key Features
Time Saver
Steam Assist
Stain Removal Guide
Internal water heater
Sanitize cycle
Precision Dispense
Allergen cycle
Adaptive Vibration Control
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Time Saver
When you need to get a full load of clothes clean in only 37 minutes
Steam Assist
Penetrates deep into fabric fibers, loosening stains like tomato and grass, yet protects your fabrics
Stain Removal Guide
Clean the most common stains with preprogrammed settings that modify any cycle to help remove stains like blood, tomato, wine, dirt, grass or coffee
Internal water heater
Increases wash temperature to reduce bacteria and provide better cleaning for the really tough stains
Sanitize cycle
Feel comfort knowing clothes are sanitized and 99.9% of bacteria has been removed thanks to an internal water heater that boosts the water temperature
Precision Dispense
Great cleaning performance is enhanced with a dispenser that distributes fresh detergent multiple times throughout the wash
Allergen cycle
Remove up to 99% of pet dander and dust mite allergens* with this cleaning cycle that reaches 131°F *Meets NSF Protocol P351
Adaptive Vibration Control
Considers floor type and location of washer in the home to adapt and optimize spin patterns, reducing vibration and sound
eWash Cold Wash Technology
Energy-saving option uses a cold water wash on select cycles without sacrificing performance
LED washer basket light
Find every last sock with a bright LED light that effectively lights the wash basket
Bulky Items
Convenient cycle for comforters and pillows
Active wear wash cycle
Finding the right setting for workout clothes is no sweat thanks to a cycle designed specifically for cleaning performance fabrics
10-year warranty
Rest assured knowing your washer is backed by a 10-year warranty
Certifications
ADA Compliant
CEE Tier II
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Most Energy Efficient
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 259 lb |
| Net Weight | 243 lb |
| Depth with Door Open 90° | 52 in |
| Overall Depth | 34.40 in |
| Overall Height | 39.40 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 39.4 in. |
| Length | 34.4 in. |
| Weight | 243 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 44.4 in. |
| Shipping Length | 39.4 in. |
| Shipping Weight | 283 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 283 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.96 ft³ |
| Dimensional Weight | 273.02 lbs. |
| Total of Cubes | 21.96 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 273.02 lbs. |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
| Motor Speeds | Variable |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 10-year motor |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 10-year motor |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
FEATURES
| Stain Removal Guide | Yes |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Front Serviceable | Yes |
| Steam | Yes |
| Maximum Spin Speed | 1250 RPM |
| Number of Cycles | 13 |
| Delicates Cycle | Delicates/Hand Wash |
| Colors Cycle | Normal |
| Product Type | Front Load |
| Wash/Rinse Temperatures | 5 |
| Vibration Control | Yes - Advanced |
| Water Levels | Adaptive Fill |
| Steam Assist | Yes |
| Style | Front-Loading |
| Control Type | Rotary-Electronic w/LEDs |
| Additional Washer Features | LED Basket Light |
| Whites Cycle | Yes |
| Water Heater | Yes |
| Spin Speeds | 5 |
| Adaptive Capabilities | Adaptive Spin |
| Dispenser | Detergent (Liquid/Powder) Timed Flow Through |
| Optional Soil Levels | Extra Light |
| Washer Control Features | Adjustable End-of-Cycle Signal |
| Washer Cycles | Allergen |
| Washer Options/Settings | Extra Rinse |
| Optional Soil Levels | Normal |
| Washer Options/Settings | Tumble Care |
| Washer Control Features | Digital Cycle Countdown |
| Dispenser | Pretreat Flow Through |
| Adaptive Capabilities | Automatic Temperature Control |
| Washer Cycles | Whites |
| Adaptive Capabilities | Advanced Vibration Control |
| Adaptive Capabilities | Adaptive Fill |
| Additional Washer Features | Adjustable Leveling Legs |
| Dispenser | Bleach Timed Flow Through |
| Dispenser | Fabric Softener Timed Flow Through |
| Optional Soil Levels | Light |
| Optional Soil Levels | Heavy |
| Optional Soil Levels | Extra Heavy |
| Washer Control Features | Cycle Status Indicators |
| Washer Control Features | Control Lock |
| Washer Control Features | Control Sounds On/Off |
| Washer Control Features | Add Garment |
| Washer Cycles | Normal |
| Washer Cycles | Quick Wash |
| Washer Cycles | Delicates/Hand Wash |
| Washer Cycles | Towels & Sheets |
| Washer Cycles | Bulky Items |
| Washer Cycles | Sanitize |
| Washer Cycles | Rinse + Spin |
| Washer Cycles | Tub Clean |
| Washer Cycles | Active Wear |
| Washer Cycles | Cold Wash |
| Washer Cycles | Small Load |
| Washer Options/Settings | Delay Wash up to 24 hours |
| Washer Options/Settings | Time Saver |
| Washer Options/Settings | PreWash |
| Washer Options/Settings | My Cycle |
| Washer Options/Settings | Steam |
| Washer Options/Settings | Stain Removal Guide |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel - Tilted |
| Total Capacity (cubic feet) | 4.9 cu ft |
APPEARANCE
| Door Style | See-Thru Glass |
| Handle | Chrome Pocket Handle Door |
| Color Appearance | Ruby Red |
| Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In, Pedestal |
| Trim/Accents | Chrome Knob with Rubber Grip |
| Trim/Accents | Chrome Accents |
ACCESSORIES
| Fill Hose | WH41X10207 (sold separately) |
| Optional Stacking Kit | GEFLSTACK (sold separately) |
| Optional Pedestal Accessory | GFP1328PKRR (Sold Separately) |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









