Ge 6.2 Cu. Ft. Capacity Gas dryer with Up To 120 Ft. Venting And 5-yr Limited Warranty - GTX52GASPWB
Ge 6.2 Cu. Ft. Capacity Gas dryer with Up To 120 Ft. Venting And 5-yr Limited Warranty
Model: GTX52GASPWB















Product Video

Ge 6.2 Cu. Ft. Capacity Gas dryer with Up To 120 Ft. Venting And 5-yr Limited Warranty
Model: GTX52GASPWB
Current Rebates
Key Features
Even Airflow
Commercial Grade Components
Long Vent
Aluminized Alloy Drum
Shallow Depth Design
5 Year Warranty
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Even Airflow
This top load dryer is equipped with an extra-large heat diffuser that creates even heating and airflow for your laundry
Commercial Grade Components
This dryer is built to last, with upgraded hinges, knobs, door strength and close latches for long-lasting performance
Long Vent
Enjoy installation flexibility thanks to a long vent that allows for up to 120 ft. of venting
Aluminized Alloy Drum
This top load dryer features a high-quality aluminized alloy drum that resists corrosion
Shallow Depth Design
Reaching into your dryer is easier than ever thanks to the shallow depth design, which also fits into more spaces without sacrificing capacity
5 Year Warranty
This top load dryer is protected by a 5 year limited warranty on parts and labor, so you can have peace of mind that it will last a long time
Specifications
Warranty
| Parts | 5 Year |
| Labor | 5 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 44 in |
| Overall Width | 27 in |
| Overall Depth | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 115 lb |
| Height to Top of Case | 37.5 in |
| Depth with Door Open 90° | 52 in |
| Net Weight | 103 lb |
| Case Depth | 26 in |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Control Type | Electromechanical |
| Drum Type | Aluminized Alloy |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Dryness Levels | 2 |
| Dryer Control Features | Fixed End-of-Cycle Signal |
| Long Vent Capability | Up to 120 feet |
| Fuel Type | Gas |
| Additional Optional Cycles | Dryer Light |
| Cottons Cycle | More Dry |
| Product Type | Top Load Matching |
| Dryer Cycles | Timed Dry |
| Number of Cycles | 3 |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Bottom) |
| Timed Dry | Air Fluff (no heat) |
| Style | Top-Loading |
| Heat Selections | 3 |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Cottons Cycle | Less Dry |
| Dryer Cycles | Cottons |
| Dryer Cycles | Perm Press |
| Timed Dry | 10-80 Minutes |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | WE25X217 |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 5-year entire appliance |
| Parts Warranty | 5 year limited parts warranty |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 6.2 cu ft |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
POWER / RATINGS
| Gas (BTU/HR) | 22000 Factory-equipped for Natural gas. |
| Ignition Type | Intermittent Ignition |
| Electrical Requirements | 120V |
| Hertz | 60 |
| Watts | 1200 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 44 in. |
| Length | 27 in. |
| Weight | 103 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 49 in. |
| Shipping Length | 32 in. |
| Shipping Weight | 143 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 143 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.76 lbs. |
| Total of Cubes | 18.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.76 lbs. |
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









