7.0 cu. ft. capacity Dura Drum electric dryer - GTDP280EDWW
7.0 cu. ft. capacity Dura Drum electric dryer
Model: GTDP280EDWW

7.0 cu. ft. capacity Dura Drum electric dryer
Model: GTDP280EDWW
Key Features
Dura Drum interior
4 heat selections
Wrinkle Care extended tumble
Variable end-of-cycle signal
Auto Dry
Dewrinkle
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Dura Drum interior
Provides long-lasting dependability
4 heat selections
Provide the right temperatures for your clothes-drying needs
Wrinkle Care extended tumble
Reduces wrinkling and creasing
Variable end-of-cycle signal
Alert sounds whenever cycle is complete and adjustable volume provides added convenience
Auto Dry
Monitors air temperature to set dry times
Dewrinkle
Reduces creasing and wrinkling
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Overall Depth | 28.25 in |
| Approximate Shipping Weight | 109 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.75 in |
| Net Weight | 97 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 97 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 137 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 137 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
| Total of Cubes | 18.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Dura Drum |
| Control Type | Electromechanical |
| Wrinkle Care Cycle | Yes |
| Dryer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Additional Cycles | Dewrinkle |
| Fuel Type | Electric |
| Quick Fluff (no heat) | Yes |
| Number of Cycles | 9 |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| Heat Selections | 4 |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Cottons Cycle | More Dry |
| Easy Care Cycle | Less Dry |
| Timed Dry | De-Wrinkle (20 minutes) |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz |
ACCESSORIES
| Optional Dryer Rack Accessory | WE1M396 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
FILTER
| App Filter - Capacity | Dryer Large (7.0-7.5 cu. ft.) |
| App Filter - Product Type | Dryers Top Load Matching |
| App Filter - Steam | No |
| App Filter - Fuel Type | Electric |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7 cu ft |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









