6.7 cu. ft. Front Load Electric Dryer with Sensor Dry - MLTE37N1BWW
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
6.7 cu. ft. Front Load Electric Dryer with Sensor Dry
Model: MLTE37N1BWW






This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
6.7 cu. ft. Front Load Electric Dryer with Sensor Dry
Model: MLTE37N1BWW
Key Features
The Sensor Dry system detects moisture levels and automatically adjusts drying time.
Use the Sanitize Cycle to help remove common germs and bacteria.
Can be installed to vent in one of three directions to optimize your space.
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
The Sensor Dry system detects moisture levels and automatically adjusts drying time.
Use the Sanitize Cycle to help remove common germs and bacteria.
Can be installed to vent in one of three directions to optimize your space.
Specifications
Product Details
| Price | 549 |
| Look Through Door | N/A |
| Efficiency Certification | DOE |
| Warranty | 2 |
| Drum Material | Plating aluminum plate |
| Reverse Door | Yes |
| Dryness Level Selection | 4 |
| Product Depth (in.) | 30 in |
| Color | White |
| Stackable | N/A |
| Memory Of Power Interrupt | Yes |
| Model Number | MLTE37N1BWW |
| Product Height (in.) | 41.7 in |
| Display Color | White |
| Product Width (in.) | 27 in |
| End Of Cycle Signal | Yes |
| Number Of Cycles | 12 |
| Drying Control | Auto+Manual |
| Remaining Time Display | N/A |
| Pedestal | N/A |
| Ship Weight | 136.4 lbs |
| Ship box Width | 29.6 in |
| Ship box Height | 45.4 in |
| Temperature Selection | 4 |
| Delay | N/A |
| Rack Dry | N/A |
| Error Alarm | Yes |
| Rated Capacity | 6.7 |
| Rated Power Supply | 120/240 |
| Auto-power Off | Yes |
| Ship box Depth | 32 |
| Display Type | Light |
| Sensing Dry | Yes |
| Cabinet Material | Painted Steel |
| Child Lock | N/A |
| Steam Function | N/A |
| Cycles | Normal,Delicates,Casual,Sanitize,Heavy Duty,Towels,Airfluff,Quick Dry,20min,40min,60min,80min |
| Options | Wrinkle Care,Dry level,Dry Temp |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left & Bottom) |
| Plug Type | US standard |
| Cycle Status Lights | Yes |
| Product Weight (lbs) | 121 lbs |
| Safety Certification | UL |
Where to Buy Midea Appliances in Cuba.










