7.0 cu. ft. capacity DuraDrum electric dryer - GTDP350EMWS
7.0 cu. ft. capacity DuraDrum electric dryer
Model: GTDP350EMWS

7.0 cu. ft. capacity DuraDrum electric dryer
Model: GTDP350EMWS
Key Features
Auto Dry
Rotary electromechanical controls
4 heat selections
Wrinkle Care extended tumble
Delicates cycle
Variable end-of-cycle signal
Up to 90 ft. venting capability
Interior dryer light
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Auto Dry
Monitors air temperature to set dry times
Rotary electromechanical controls
Make it simple to set cycles
4 heat selections
Provide the right temperatures for your clothes-drying needs
Wrinkle Care extended tumble
Reduces wrinkling and creasing
Delicates cycle
Low-heat setting helps protect heat-sensitive fabrics, like microfiber and rayon or nylon
Variable end-of-cycle signal
Alert sounds whenever cycle is complete and adjustable volume provides added convenience
Up to 90 ft. venting capability
Has long equivalent ducting performance for more flexible installation
Interior dryer light
Convenient interior light helps you easily see clothes
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Overall Depth | 28.25 in |
| Approximate Shipping Weight | 109 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.75 in |
| Net Weight | 97 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 97 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 137 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 137 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
| Total of Cubes | 18.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Dura Drum |
| Control Type | Electromechanical |
| Wrinkle Care Cycle | Yes |
| Automatic Dry Control | Yes |
| Dryer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Additional Cycles | Dewrinkle |
| Fuel Type | Electric |
| Quick Fluff (no heat) | Yes |
| Number of Cycles | Multiple |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| Auto Dry | Yes |
| Heat Selections | 4 |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Cottons Cycle | More Dry |
| Easy Care Cycle | Less Dry |
| Timed Dry | De-Wrinkle (20 minutes) |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7 cu ft |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









