7.4 cu. ft. Smart Electric Dryer with Steam Sanitize+ in Brushed Black - DVE55CG7100VA3
7.4 cu. ft. Smart Electric Dryer with Steam Sanitize+ in Brushed Black
Model: DVE55CG7100VA3











7.4 cu. ft. Smart Electric Dryer with Steam Sanitize+ in Brushed Black
Model: DVE55CG7100VA3
Current Rebates
Key Features
Wi-Fi Connectivity
Sensor Dry
Steam Sanitize+
Smart Care
SmartThings
Make laundry day easier
Reversible Dryer Door
Perfect pair
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Wi-Fi Connectivity
Sensor Dry
Steam Sanitize+
Smart Care
SmartThings
Make laundry day easier
Clever design innovations combine to create a worry-free experience that makes your everyday routine easier.
Reversible Dryer Door
Perfect pair
Samsung washers and dryers team up to make light work of laundry day.
Freshen Up Clothes
Removes 95% of pollen from fabric,¹ relaxes light wrinkles, and refreshes clothing.
Easy troubleshooting
Easy troubleshooting from the convenience of your smartphone.³
Awards and Certifications
Specifications
Key Features
| Total Capacity (cu. ft.) | 7.4 cu. ft. |
Standard Features
| Power Source | Electric |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
Drying Cycles
| Downloaded | Yes |
Sensor Drying Cycles
| Towels | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Activewear | Yes |
| Low Temp | Yes |
Drying Options
| Adjust Time (Up) | Yes |
| Adjust Time (Down) | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Mixed Load Bell (Damp Alert) | Yes |
Dry Levels
| Normal - More Dry | Yes |
| Normal - Less Dry | Yes |
Temperature Levels
| High | Yes |
| Medium High | Yes |
| Medium | Yes |
| Medium Low | Yes |
| Low | Yes |
| Temperature Levels | 5 |
Electrical Ratings
| DOE Energy Factor (lb/kWh) | 3.73(lb/kWh) |
Dimensions
| Product Dimensions (W x H x D) | 27" W x 45.8" H x 30.2" D |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 29.5" W x 48.6" H x 31.1" D |
| Width (decimal) | 27 |
| Height (decimal) | 45.8125 |
| Depth (decimal) | 30.25 |
Design
| Color | Brushed Black |
| Display Type | 18:88 LED |
Steam Drying Cycles
| Steam | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 45.8 in. |
| Length | 30.2 in. |
| Weight | 119 lbs. |
| Shipping Weight (lbs.) | 127.9 lbs. |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 29.5" W x 48.6" H x 31.1" D |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.5 in. |
| Shipping Height | 48.6 in. |
| Shipping Length | 31.1 in. |
| Shipping Weight | 127.9 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 127.9 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 268.67 lbs. |
| Total of Cubes | 21.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 268.67 lbs. |
Feature
| Wrinkle Prevent | Yes |
| Smart Control | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Smart Care | Yes |
| KBB Readers Choice Award | Yes |
| Width (decimal) | 27 |
| Cycle Time (AHAM 8lbs) | 39 min |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Lint Filter Indicator | Yes |
| Number of Dryer Options | 10 |
| Number of Preset Drying Cycles | 12 |
| Remaining Time Display | Yes |
| Venting System | 4 Way Venting |
| Dryer Type | Electric |
| Dryer Capacity (cu. ft.) | 7.4 |
| Vent Blockage Test | Yes |
| Door Safety | Yes |
| Door Handle | Inner |
| Voltage / Frequency | 240V / 60Hz |
| Damp Alert | Yes |
| Drum Light | Yes |
| Steam Refresh | Yes |
| Wrinkle Away | Yes |
| Eco Normal | Yes |
| Width Standard (27"-27.5") | Yes |
| Eco Dry | Yes |
Physical specification
| Drum Material | Powder Coat |
| Height (decimal) | 45.8125 |
| Depth (decimal) | 30.25 |
| Heating Element | 5300W |
| Product Weight (lbs.) | 119 lbs. |
| Display Color (LED) | Ice Blue |
| Door Type | Tinted |
Performance
| Ampere | 30 Amps |
Sound Levels
| Sound On / Off | Yes |
Wash Cycles
| Heavy Duty | Yes |
| Delicates | Yes |
| Time Dry | Yes |
| Air Fluff | Yes |
| Quick Dry | Yes |
| Shirts | Yes |
| Denim | Yes |
| Rack Dry | Yes |
| Normal | Yes |
| Wool | Yes |
| Normal Dry | Yes |
| Perm Press (permanent press) | Yes |
| Less Dry | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Bedding | Yes |
| More Dry | Yes |
Weight
| Shipping Weight (lbs.) | 127.9 lbs. |
Where to Buy Samsung Appliances in Cuba.









