7.0 Cu. Ft. Super Capacity Electric Dryer with Stainless Steel Drum - DRSR483EGWW
7.0 Cu. Ft. Super Capacity Electric Dryer with Stainless Steel Drum
Model: DRSR483EGWW











7.0 Cu. Ft. Super Capacity Electric Dryer with Stainless Steel Drum
Model: DRSR483EGWW
Key Features
7.0 cu. ft. super capacity
Rotary electromechanical controls
4 heat selections
8 dry cycles
Variable end-of-cycle signal
Quiet-By-Design
Interior dryer light
Dura Drum interior
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
7.0 cu. ft. super capacity
Increased capacity is designed to make easy work of comforters and towels
Rotary electromechanical controls
Make it simple to set cycles
4 heat selections
Provide the right temperatures for your clothes-drying needs
8 dry cycles
A variety of fast, flexible options for drying clothes
Variable end-of-cycle signal
Alert sounds whenever cycle is complete and adjustable volume provides added convenience
Quiet-By-Design
Special insulating materials help muffle operating noise
Interior dryer light
Lets you see everything inside for easy loading and unloading
Dura Drum interior
Durable, scratch-resistant interior is designed for years of dependable service
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 119 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.75 in |
| Net Weight | 109 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 109 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 149 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 149 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
| Total of Cubes | 18.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Stainless Steel |
| Control Type | Rotary-Electronic |
| Easy Care Cycle | Optional Wrinkle Care |
| Automatic Dry Control | Yes |
| Dryer Control Features | Variable End-of-Cycle Signal |
| Additional Cycles | Dewrinkle |
| Fuel Type | Electric |
| Cottons Cycle | Optional Wrinkle Care |
| Quick Fluff (no heat) | Yes |
| Number of Cycles | 8 |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| Auto Dry | Yes |
| Timed Dry | 80 Minutes |
| Heat Selections | 4 |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Additional Cycles | Damp Dry |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Cottons Cycle | Auto |
| Easy Care Cycle | Auto |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super |
| Total Capacity (cubic feet) | 7.0 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









