30" 450 CFM Curved Glass Range Hood - MVG30W8AST
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
30" 450 CFM Curved Glass Range Hood
Model: MVG30W8AST










Specifications
Specifications
Product Details
| Product Height | 9.8 in |
| Filter Type | Baffle |
| UPC | 840296508510 |
| Lighting | 2, LED |
| Product Width | 30 in |
| Product Weight | 42.1 lbs |
| Fan Speed Settings | 3, High / Medium / Low |
| Noise Level(dB) | 70 dBA |
| AirFlow Capacity | 450 CFM |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Material Color Finish | Stainless Steel |
| Certifications | UL Listed |
| Capacity | 450 CFM |
| Filter | 2, Aluminum Filters |
| Product Depth | 18.6 in |
| Color | Stainless Steel |
| Type | Range Hood |
| Control Type | Push Buttom |
| Model Number | MVG30W8AST |
| Type | Wall Mounted - Curved Glass |
| Venting Type | Duct, Multiventing (External and Recirculation) |
Where to Buy Midea Appliances in Cuba.










