30" Glass Canopy Wall-Mount Hood - FHWC3060LS
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
30" Glass Canopy Wall-Mount Hood
Model: FHWC3060LS








This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
30" Glass Canopy Wall-Mount Hood
Model: FHWC3060LS
Key Features
Dual-Centrifugal Fans
Halogen Lighting
Washable Filters
Description
The Frigidaire FHWC3060LS 30-inch Glass Canopy Wall-Mount Hood, in stainless steel, is an incredibly sleek and sophisticated looking range hood. Designed with a modern styling, this range hood features bright halogen lighting to help illuminate the cooling surface, as well as dishwasher-safe filters for easy cleaning. With a powerful centrifugal blower that generates up to 400 CFM, it can easily remove any odors from the air around it. Three fan speeds let you choose exactly how quickly you want this fan to move.
Read MoreAvailable from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Dual-Centrifugal Fans
Move air quietly and efficiently — up to 400 cu. ft. of air per minute.
Halogen Lighting
For bright illumination of the cooktop surface.
Washable Filters
Dishwasher safe for easy cleaning. The aluminum filter provides strength and durability not found in foam filters.
Specifications
Other
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Duct Diameter | 6" |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 26.5 in. |
| Length | 19.69 in. |
| Weight | 45.03 lbs. |
| Height With Flue Extension | 43 29/32" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 31.5 in. |
| Shipping Length | 24.69 in. |
| Shipping Weight | 85.03 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 85.03 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.02 ft³ |
| Dimensional Weight | 112.13 lbs. |
| Total of Cubes | 9.02 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 112.13 lbs. |
Product Details
| Height | 26 1/2" |
| Width | 29 7/8" |
| Depth | 19 11/16" |
| Control Type | Mechanical |
| cUL Listed | Yes |
| Height With Flue Extension | 43 29/32" |
| Duct Diameter | 6" |
| Voltage Rating | 120 V |
| Product Weight | 45.03 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Lighting Type | Halogen |
| Number of Lights | 2 |
| Exhaust Fan Speeds | 3 |
| Air Discharge Direction | Vertical |
| Maximum Air Flow Capacity | 400 CFM |
| Maximum Sones Rating | 6.54 sone |
| Charcoal Filter Included | No |
Where to Buy Frigidaire Appliances in Cuba.









