30" Range Hood with the FIT System - UXT2030ADW
30" Range Hood with the FIT System
Model: UXT2030ADW












30" Range Hood with the FIT System
Model: UXT2030ADW
Key Features
Grease filter
Hidden Vent
2-speed, 190 CFM Motor Class
Incandescent Lighting
FIT system
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Grease filter
The grease filter helps trap unwanted grease and helps remove odors.
Hidden Vent
2-speed, 190 CFM Motor Class
Two fan speeds provide the right amount of ventilation for every meal you prepare.
Incandescent Lighting
Incandescent lighting makes it easy to see what you’re cooking with bulbs that are inexpensive to replace.
FIT system
The FIT system helps reduce measuring, cutting and trim so that your hood is a perfect fit every time.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.59 ft³ |
| Total of Cubes | 1.59 ft³ |
| Dimensional Weight | 19.82 lbs. |
| Total of Dimensional Weight | 19.82 lbs. |
Ventilation Details
| BTU Threshold | 40 K |
| CFM Motor Class | 250 |
| Duct Direction | Vertical or Horizontal |
| Duct Type | Round |
| Task Light Type | Incandescent |
| Venting | Exterior |
| Duct Outlet Size | 7 in |
| Lighting Control Type | Rocker Switch |
| Number of Task Light Settings | 2 |
| Task Lighting | Yes |
Details
| Hood Type | Under-the-Cabinet |
| Material | Painted Steel |
| Blower Type | Axial |
Controls
| Control Type | Push Button |
| Number of Vent Speeds | 2 |
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| Star K Certified | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 29.94 in. |
| Height | 4.94 in. |
| Length | 18.63 in. |
| Weight | 17 lbs. |
| Gross Weight | 17 lbs |
| Net Weight | 14 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31 in. |
| Shipping Height | 21 in. |
| Shipping Length | 23.63 in. |
| Shipping Weight | 57 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 57 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Common Size | 30 in |
Refinements
| Features | FIT System |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
Capacity
| Volume | 2.637 Cu.Ft. |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Cuba.









