Standard Range Hood - JN328KSA
Standard Range Hood
Model: JN328KSA










Standard Range Hood
Model: JN328KSA
Key Features
Non-vented
Variable 2 speed fan control
Cooktop light
Removable grease filter
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Non-vented
Effectively filters smoke and vapors through the hoods filtration system
Variable 2 speed fan control
Powerful variable speed exhaust system effectively pulls smoke and vapors out of the kitchen
Cooktop light
Provides light to illuminate cooking surface below hood
Removable grease filter
Durable filters can be removed for easy cleaning and maintenance
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 5.5 in. |
| Length | 17.5 in. |
| Weight | 19 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 10.5 in. |
| Shipping Length | 22.5 in. |
| Shipping Weight | 59 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 59 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 20.69 lbs. |
| Total of Cubes | 1.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 20.69 lbs. |
FEATURES
| Fan Speed Control | 2-Speed |
| Cooktop Lighting | 1 |
| Filter Size (sq. in.) | 90 |
| Light Controls | On/Off |
| Fan Controls | Rocker |
| Product Type | Under Cabinet Hood |
| Removable Grease Filter(s) | 1 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 19 lb |
| Approximate Shipping Weight | 21 lb |
| Overall Depth | 17 1/2 in |
| Overall Height | 5 1/2 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
ACCESSORIES
| Optional Damper Accessory (Round) | JXDA22 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 2.5 |
ECONOMICAL / QUIET
| Non-Vented | Yes |
| Venting Type | Recirculating |
APPEARANCE
| Color Appearance | Silver |
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









