Non-Vented Standard Range Hood - JN327HWW
Non-Vented Standard Range Hood
Model: JN327HWW




Non-Vented Standard Range Hood
Model: JN327HWW
Key Features
Bright illumination
Optional Power Cord Kit
Non-vented
Vertical and rear exhaust
Switch Pad Controls
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Bright illumination
Incandescent cooktop lighting provides a bright and clear view of your cooking surface.
Optional Power Cord Kit
Install your hood using a standard 3-prong, grounded outlet with the optional Power Cord Connection Kit (JXHC1, sold separately)
Non-vented
Filter system cleans and returns air to the kitchen
Vertical and rear exhaust
Exhausts from the top or rear of the hood
Switch Pad Controls
The simple switches let you adjust fan speed and lighting with ease
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 17.5 in |
| Overall Height | 5.5 in |
| Overall Width | 29.875 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 19 lb |
| Approximate Shipping Weight | 19 lb |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 5.5 in. |
| Length | 17.5 in. |
| Weight | 19 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 10.5 in. |
| Shipping Length | 22.5 in. |
| Shipping Weight | 59 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 59 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 20.69 lbs. |
| Total of Cubes | 1.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 20.69 lbs. |
FEATURES
| Fan Speed Control | 2-Speed |
| Cooktop Lighting | Incandescent |
| Light Controls | On/Off |
| Fan Controls | Rocker |
| CFM/ Sones Rating | 160/ 6.0 |
| Product Type | Under Cabinet Hood |
| Control Type | Rocker Switch |
| Blower Type | Internal |
| Removable Grease Filter(s) | Carbon |
| Cooktop Lighting | 1 |
POWER / RATINGS
| Hertz | 60 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60Hz ; 2.5A |
| Amp Rating at 120V | 2.5 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Non-Vented | Yes |
| Venting Type | Recirculating |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









