36" Overhead Range Hood - FHWC3640MS
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
36" Overhead Range Hood
Model: FHWC3640MS












+2more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
36" Overhead Range Hood
Model: FHWC3640MS
Key Features
Halogen Lighting
Washable Filters
Convertible Exhaust System
Description
The Frigidaire FHWC3640MS 36-inch Under-Cabinet Range Hood, in stainless steel, offers you an easy-to-use ventilation hood that does a spectacular job of clearing smells out of the kitchen. It features a 3-speed fan with up to 330 CFM of external exhausting. Dual halogen lights located on the underside ensure you have plenty of light for stovetop cooking and are easily controlled by the electronic push buttons located on the front of the unit. Plus, the filters in this model are dishwasher-safe, so all you have to do is pull them out, toss them in the dishwasher, and put them back in and you’ll have consistently clean, fresh air.
Read MoreAvailable from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Halogen Lighting
For bright illumination of the cooktop surface.
Washable Filters
Dishwasher safe for easy cleaning. The aluminum filter provides strength and durability not found in foam filters.
Convertible Exhaust System
Our convertible hoods allow you to select between external or recirculating exhaust.
Specifications
Other
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 5 in. |
| Length | 18.63 in. |
| Weight | 13.3 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 10 in. |
| Shipping Length | 23.63 in. |
| Shipping Weight | 53.3 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 53.3 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.94 ft³ |
| Dimensional Weight | 24.12 lbs. |
| Total of Cubes | 1.94 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 24.12 lbs. |
Product Details
| Height | 5" |
| Width | 36" |
| Depth | 18 5/8" |
| Control Type | Push Button |
| ADA Compliant | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| Voltage Rating | 120 V |
| Product Weight | 13.3 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Lighting Type | Halogen |
| Number of Lights | 2 |
| Exhaust Fan Speeds | 3 |
| Maximum Air Flow Capacity | 300 CFM |
| Charcoal Filter Included | Yes |
Where to Buy Frigidaire Appliances in Cuba.









