30" Under Cabinet Range Hood - FHWC3050RS
30" Under Cabinet Range Hood
Model: FHWC3050RS














30" Under Cabinet Range Hood
Model: FHWC3050RS
Current Rebates
Key Features
PowerPlus™ 3-Speed Fan
PowerBright™ LED Cooktop Lighting
Stainless Steel Filters
Smudge-Proof® Stainless Steel
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
PowerPlus™ 3-Speed Fan
Powerful air flow at 3 different speeds — quietly moves up to 400 cu. ft. of air per minute.
PowerBright™ LED Cooktop Lighting
Clear, bright view of your cooktop workspace with LED lighting for seamless meal preparation. Offers 3 different brightness levels.
Stainless Steel Filters
For consistently clean air circulation, use our removable, dishwasher safe filters.
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 10 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 37.05 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 15 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | 77.05 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 77.05 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.47 ft³ |
| Dimensional Weight | 43.17 lbs. |
| Total of Cubes | 3.47 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 43.17 lbs. |
Product Details
| Height | 10 1/2" |
| Width | 30" |
| Depth | 20" |
| Control Type | Dial |
| ADA Compliant | No |
| cUL Listed | Yes |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| Duct Diameter | 10" |
| Voltage Rating | 120 V |
| Product Weight | 37.05 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Lighting Type | LED |
| Number of Lights | 1 |
| Exhaust Fan Speeds | 3 |
| Air Discharge Direction | Vertical |
| Maximum Air Flow Capacity | 400 CFM |
| Charcoal Filter Included | No |
Where to Buy Frigidaire Professional Appliances in Cuba.










