30" Overhead Range Hood - FHWC3040MS
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
30" Overhead Range Hood
Model: FHWC3040MS












+2more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
30" Overhead Range Hood
Model: FHWC3040MS
Key Features
Halogen Lighting
Washable Filters
Convertible Exhaust System
Description
The Frigidaire FHWC3040MS 30-inch Under-Cabinet Range Hood, in stainless steel, is the perfect complement to any Frigidaire range or cooktop. It features a powerful, 3-speed ventilation fan that effectively and quietly removes smoke, vapors and smells from the house. Dual halogen light located under the hood proved ample illumination to the cooktop surface, making it easier than ever to see and cook foods. Dishwasher-safe filters clean-up easily and remove even the most persistent odors. Plus, it features convertible exhaust options (ducted or non-ducted) so it’s easily integrated into existing kitchens.
Read MoreAvailable from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Halogen Lighting
For bright illumination of the cooktop surface.
Washable Filters
Dishwasher safe for easy cleaning. The aluminum filter provides strength and durability not found in foam filters.
Convertible Exhaust System
Our convertible hoods allow you to select between external or recirculating exhaust.
Specifications
Other
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 5 in. |
| Length | 18.63 in. |
| Weight | 12.35 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 10 in. |
| Shipping Length | 23.63 in. |
| Shipping Weight | 52.35 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 52.35 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.62 ft³ |
| Dimensional Weight | 20.1 lbs. |
| Total of Cubes | 1.62 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 20.1 lbs. |
Product Details
| Height | 5" |
| Width | 30" |
| Depth | 18 5/8" |
| Control Type | Push Button |
| ADA Compliant | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| Voltage Rating | 120 V |
| Product Weight | 12.35 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Lighting Type | Halogen |
| Number of Lights | 2 |
| Exhaust Fan Speeds | 3 |
| Maximum Air Flow Capacity | 300 CFM |
| Maximum Sones Rating | 7.7 sone |
| Charcoal Filter Included | Yes |
Where to Buy Frigidaire Appliances in Cuba.









