30" Retractable Downdraft System with Interior Blower Motor - UXD8630DYS
30" Retractable Downdraft System with Interior Blower Motor
Model: UXD8630DYS




30" Retractable Downdraft System with Interior Blower Motor
Model: UXD8630DYS
Key Features
Powerful 600 CFM Interior Blower Motor Included
Touch-Activated Telescoping Operation
Dual Centrifugal Blower
6.5 Vertical Sones (3-1/4" x 10")
Auto Off When Retracted
Aluminum Grease Filters
Damper
Brushed Aluminum Intake Cover Standard
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Powerful 600 CFM Interior Blower Motor Included
Touch-Activated Telescoping Operation
Keep the fresh air flowing during the peak cooking periods in your kitchen! Whirlpool® ventilation hoods feature variable-speed fan control for maximum relief. Hoods are designed to fit perfectly with today's kitchen layouts and designs and are available in a variety of colors, depending on the model.
Dual Centrifugal Blower
A barrel-shaped fan that moves air through a vent hood. A centrifugal fan moves more air, and operates more quietly, than an axial-type (bladed) fan.
6.5 Vertical Sones (3-1/4" x 10")
Auto Off When Retracted
Aluminum Grease Filters
Damper
Brushed Aluminum Intake Cover Standard
Slide Controls
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6 ft³ |
| Dimensional Weight | 74.58 lbs. |
| Total of Cubes | 6 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 74.58 lbs. |
Ventilation Details
| CFM Motor Class | 585 |
| Duct Direction | Vertical |
| Duct Type | Round |
| Venting | Exterior |
| Duct Outlet Size | 3.25 W x 10 H in |
Controls
| Control Location | Hidden |
| Control Type | Manual |
| Number of Vent Speeds | 3 |
Details
| Hood Type | Retractable Downdraft |
| Material | Stainless Steel with Glass |
| Blower Type | Centrifugal |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 28.5 in. |
| Length | 12.13 in. |
| Weight | 93 lbs. |
| Gross Weight | 93 lbs |
| Net Weight | 66.14 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 16 in. |
| Shipping Length | 17.13 in. |
| Shipping Weight | 133 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 133 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Common Size | 30 in |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
Capacity
| Volume | 11.019 Cu.Ft. |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Cuba.









