30" Retractable Downdraft System With Interior Blower Motor - UXD8630DYS
30" Retractable Downdraft System With Interior Blower Motor
Model: UXD8630DYS


30" Retractable Downdraft System With Interior Blower Motor
Model: UXD8630DYS
Key Features
Powerful 600 CFM Interior Blower Motor Included
Touch-Activated Telescoping Operation
Dual Centrifugal Blower
6.5 Vertical Sones (3-1/4" x 10")
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Powerful 600 CFM Interior Blower Motor Included
Touch-Activated Telescoping Operation
Keep the fresh air flowing during the peak cooking periods in your kitchen! Whirlpool® ventilation hoods feature variable-speed fan control for maximum relief. Hoods are designed to fit perfectly with today's kitchen layouts and designs and are available in a variety of colors, depending on the model.
Dual Centrifugal Blower
A barrel-shaped fan that moves air through a vent hood. A centrifugal fan moves more air, and operates more quietly, than an axial-type (bladed) fan.
6.5 Vertical Sones (3-1/4" x 10")
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 28.5 in. |
| Length | 12.13 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 33.5 in. |
| Shipping Length | 17.13 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6 ft³ |
| Dimensional Weight | 74.58 lbs. |
| Total of Cubes | 6 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 74.58 lbs. |
Certifications
| Prop 65 | Yes |
Dimensions
| Common Size | 30 in |
| Depth | 12-1/8 in |
| Gross Weight | 93 lbs |
| Height | 28-1/2 in |
| Net Weight | 66-7/50 lbs |
| Width | 30 in |
Ventilation Details
| CFM Motor Class | 585 |
| Duct Direction | Vertical |
| Duct Outlet Size | 3.25 W x 10 H in |
| Duct Type | Round |
| Venting | Exterior |
Controls
| Control Location | Hidden |
| Control Type | Manual |
| Number of Vent Speeds | 3 |
Details
| Blower Type | Centrifugal |
| Hood Type | Retractable Downdraft |
| Material | Stainless Steel with Glass |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
Where to Buy Amana Appliances in Cuba.









