800 Series Gas Slide-in Range 30'' - HGI8046UC
800 Series Gas Slide-in Range 30''
Model: HGI8046UC


















360 View
800 Series Gas Slide-in Range 30''
Model: HGI8046UC
Current Rebates
Key Features
Warming Drawer for convenient storage
Easy installation
Convenient Self Cleaning
Continuous Grate Design
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Warming Drawer for convenient storage
A Warming Drawer beneath the oven provides extra storage, and keeps your food warm until it's ready to serve.
Easy installation
The slide-in design can replace a freestanding range cutout and slides back against the wall for a sleek built-in look.
Convenient Self Cleaning
For busier days, 2 and 3 hour cycles are available for a quick clean that requires no effort.
Continuous Grate Design
Continuous Cast Iron Grates allows you to easily slide heavy pots and pans from burner to burner.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
General
| Number of Gas Burners | 5 |
| Included Accessories | 1 x oven racks /upper, 1 x nozzle set for liquid gas, 1 x cast iron pan support |
| Cooking Modes | Proof, Gas bottom heating, Circulated gas bottom heat, Convection Roast, Pizza, Selfcleaning pyrolitic, Convection Broil, Broil, Warming, Warming Drawer |
| Total NG BTUs | 71000 Btu |
| Cavity Capacity | 4.8 Cu Ft |
Comfort and Convenience
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
| OptiSim® Burner | no |
| Number of Gas Burners | 5 |
| Sealed Burners | yes |
| ExtraLow® Burners | no |
| Griddle | no |
Design
| Color | Black Stainless Steel |
| Display Concept | Digital display |
| Soft close door | no |
| Surface Materials | brushed stainless steel |
| Grate Materials | Cast Iron with Rubber Feet |
| Number of Double grates | 2 |
Size and Weight
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 43 3/4'' x 34'' x 31 1/2'' |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 36 1/2" x 31 1/2'' x 29 3/16" |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 30'' width slide-in |
Technical Specifications
| Plug Type | 120V-3 prong |
| Power Cord Length | 78" |
| Volts | 120 V |
| Fuse protection | 15 A |
Dimensions & Weight
| Width | 31.5 in. |
| Height | 36.5 in. |
| Length | 29.19 in. |
| Weight | 223 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.5 in. |
| Shipping Height | 41.5 in. |
| Shipping Length | 34.19 in. |
| Shipping Weight | 263 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 263 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.42 ft³ |
| Dimensional Weight | 241.43 lbs. |
| Total of Cubes | 19.42 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 241.43 lbs. |
Where to Buy Bosch Appliances in Cuba.










